pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
okładka książki - Teologia między Wschodem a Zachodem
Teologia między Wschodem a Zachodem 34.13 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Ewolucja a Chrystus
Ewolucja a Chrystus 14.02 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Teologia spełnieniem myśli ludzkiej
Teologia spełnieniem myśli ludzkiej 47.25 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Transcendencja i naturalizm
książka:

Transcendencja i naturalizm

Dane szczegółowe:
Wydawca: Copernicus Center Press
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 130 s.
Wymiar: 140x215 mm
EAN: 9788378860730
ISBN: 978-83-7886-073-0
Data: 2014-03-17
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Transcendencja i naturalizm - abp Józef Życiński - opis książki:

Czy istnieje konflikt między teologią i naukami przyrodniczymi Jakie jest miejsce człowieka we wszechświecie w odniesieniu do Boga Choć człowiek od zawsze szuka odpowiedzi na pytania o początki, sens i cel swojego istnienia, nabywając wiedzę i doskonaląc narzędzia, poszukiwania te nadal są fascynujące. Właściwa każdemu z nas natura badacza każe nam przeszukiwać dostępną rzeczywistość w nadziei na zrozumienie Bożych zamysłów. Książka jest przewodnikiem po tej wędrówce, pokazującym poprzez dokonania filozofów i przyrodników jak silna i intelektualnie owocna jest ludzka potrzeba sensu, ładu i piękna. To pochwała rozumu jako narzędzia zdolnego odczytywać Bożą obecność w świecie i świadectwo przekonania, że wiara i rozum wspólnie służą człowiekowi w odnalezieniu swojego miejsca we wszechświecie i że nie ma między nimi konfliktu.

Przeczytałbym tę książkę, aby znaleźć potwierdzenie założenia, że można dzięki odkryciom nauki odnaleźć struktury Bożego sensu i ładu, a zarazem ludzkie przeznaczenie. Przeczytałbym ją, bo potrzebuję potwierdzenia nadziei, że poszukiwania ludzkiego rozumu nie są płonne, że są celowe i prowadzą do odpowiedzi na pytania wciąż powracające, mimo nieustających wysiłków wielu naukowców. Przeczytałbym ją, bo potrzebuję dowodów na to, co przeczuwam. I uważam, że rozum i nauka mogą takie dowody dać, nie stojąc w sprzeczności z wiarą. Przeczytałbym ją, bo pomimo deklaracji filozofów, chcę odnajdywać obecność i bliskość Boga we współczesności, płaszczyznę spotkania. / ks. dr Tomasz Adamczyk, KUL/ Życiński cieszy się pięknem świata, jego pełną racjonalności poezją, estetyką równań matematycznych. Są to dla niego ślady Transcendencji. Ale nie ślady podobne do odcisku pieczęci na dokumencie, lecz ślady tkwiące dyskretnie, bo immanentnie, w całym Wszechświecie. / ks. prof. Michał Heller/ Józef Życiński (1948-2011) filozof, teolog, biskup rzymskokatolicki, metropolita lubelski. Autor ponad 50 książek i setek artykułów z zakresu filozofii nauki, filozofii przyrody, kosmologii, teorii ewolucji i teologii oraz tekstów publicystycznych.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Nakładem Copernicus Center Press ukazały się jego książki Świat matematyki i jej materialnych cieni oraz Struktura rewolucji metanaukowej. Studium rozwoju współczesnej nauki.

Książka „Transcendencja i naturalizm” - oprawa twarda - Wydawnictwo Copernicus Center Press.

Książka posiada 130 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Transcendencja i naturalizm"
abp Józef Życiński - autor m.in.:
Dylematy ewolucji - okładka książki
Dylematy ewolucji Michał Heller, abp Józef Życiński;
Elementy filozofii nauki - okładka książki
Elementy filozofii nauki abp Józef Życiński;
Struktura rewolucji metanaukowej - okładka książki
Struktura rewolucji metanaukowej abp Józef Życiński;
Granice racjonalności - okładka książki
Granice racjonalności abp Józef Życiński;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tryptyk o wierze - okładka książki
Tryptyk o wierze Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek
Bóg, Biblia, Mesjasz - okładka książki
Bóg, Biblia, Mesjasz ks. prof. Waldemar Chrostowski