pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tragedia wyzwolenia. Historia rewolucji chińskiej 1945-1957

Autor książki:

Frank Dikotter

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 416 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788380493742
ISBN: 978-83-8049-374-2
Data: 2016-10-07
Cena wydawcy: 59.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Wyzwolenie" - tak Komunistyczna Partia Chin nazywa swoje zwycięstwo w 1949 roku. W wypadku Chin jednak historia wyzwolenia i następującej po nim rewolucji nie mówi o pokoju, wolności i sprawiedliwości. Jest to przede wszystkim historia zaplanowanego terroru i przemocy.

W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym Miastem załopotał czerwony sztandar. Komuniści jednak nie wyzwolili kraju, lecz przekształcili go w jedną z najcięższych tyranii XX wieku, która przyniosła śmierć co najmniej pięciu milionom osób.

Frank Dikötter wprowadza czytelników w rewolucyjną epopeję, czerpiąc z niedawno otwartych archiwów partyjnych, wywiadów i wspomnień, wplatając w brutalną politykę dworu Mao historie zwykłych ludzi. Wszystkim kazano pisać donosy, składać samokrytyki, oskarżać przyjaciół i odpowiadać na pytania dotyczące ich politycznej wiarygodności. Jedna z ofiar nazwała ten sposób postępowania "starannie kultywowanym Auschwitz umysłów".

Szczegółowo udokumentowana, opisująca rozległą panoramę wydarzeń "Tragedia wyzwolenia" to przełomowy dokument, który rzuca nowe światło na fundamenty jednego z najpotężniejszych współczesnych reżymów.


"Fascynująca książka. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć obecną władzę w Pekinie." Anne Applebaum
"Podobnie jak w "Wielkim głodzie" Dikötter i tym razem wchodzi głęboko w ponurą rzeczywistość Chin. [...] Zdziera lśniącą powłokę propagandy Mao i odkrywa przemoc i nędzę tamtego okresu." "Kirkus
"Ta książka to efekt imponującej pracy badawczej [...]. Głosami indywidualnych bohaterów Dikötter uzupełnia siłę źródeł historycznych o pierwiastek ludzki. "Financial Times"
"Nikt, kto dowie się, jaką cenę chińskie społeczeństwo zapłaciło za komunistyczne rządy Mao, nie znajdzie ani odrobiny zrozumienia dla autorytarnej władzy. Ta doskonała książka jest przerażającą, ale też ważną lekturą dla wszystkich pragnących zrozumieć mrok będący sednem jednej z najważniejszych światowych rewolucji społecznych." "The Guardian"
"Tragedia wyzwolenia" to pierwsza książka, która tak szczegółowo opowiada o czasach rządów Mao, wciąż zbyt mało znanych. Zasługuje na to, by stać się jedną z ważniejszych lektur dotyczących historii Chin, ponieważ szczegółowo opisuje siły, które ukształtowały to państwo." "The Telegraph"
"[...] książka Diköttera powinna stać się lekturą obowiązkową. Opowiada bowiem o okresie chińskiej historii przesyconym terrorem. Terrorem, który był źródłem niewyobrażalnego okrucieństwa." "Asian Review
"Łącząc pasję z bezkompromisowością i skrupulatnością naukowca, Dikötter stworzył przerażającą opowieść o tym, jak przemoc ułatwia zdobycie władzy i jej utrzymanie." "The Economist

Książka "Tragedia wyzwolenia. Historia rewolucji chińskiej 1945-1957" - Frank Dikotter - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 416 stron i została wydana w 2016 r.