pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia

Autor książki:

John Garth

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 450 s.
Wymiar: 145x215 mm
EAN: 9788381168564
ISBN: 978-83-8116-856-4
Data: 2020-02-28
42.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przez wielu uznana za najlepszą książkę o Tolkienie, ta nagrodzona biografia skupia się na wojennych doświadczeniach J.R.R. Tolkiena oraz ich wpływie na jego życie i powstanie Hobbita oraz Władcy Pierścieni.

Książka Tolkien i pierwsza wojna światowa szczegółowo opowiada o tym, jak Tolkien w czasach swej młodości zaczął tworzyć Śródziemie, kiedy to otaczający go świat zmierzał ku katastrofie. Biografia ta ukazuje grozę i heroizm, jakich był świadkiem jako oficer sygnałowy podczas bitwy nad Sommą, oraz przedstawia krąg przyjaciół, którzy pobudzili jego mitologię do życia. Pokazuje, w jaki sposób po śmierci dwóch z tych najbliższych mu ludzi Tolkien realizował ich wspólne marzenie, tworząc epopeję dobra i zła.

John Garth dowodzi, że kluczem do nieprzemijającej siły Śródziemia jest osadzenie go w tragicznych doświadczeniach pierwszej wojny światowej. Tolkien posłużył się mitotwórczą wyobraźnią nie po to, by uciec od rzeczywistości, lecz po to, by odzwierciedlić i przekształcić kataklizm swojego pokolenia. Podczas gdy jego współcześni poddawali się rozczarowaniu, on czarował i przekształcał całą tradycję literacką w formę, która mocno brzmi do dziś.

John Garth w swojej pracy korzystał z osobistych dokumentów Tolkiena z okresu wojny, a także z wielu innych źródeł.

Najlepsza książka o J.R.R. Tolkienie, jaka do tej pory powstała - A.N. Wilson
Garth wykazuje się imponującymi umiejętnościami zarówno jako badacz, jak i pisarz - Max Hastings
Myślę, że Tolkien z uznaniem kiwa głową - Charles Matthews, San Jose Mercury News
Porywająca od początku do końca, przedstawia ważne nowe spostrzeżenia - Library Journal
Dzieło miłości, w którym dziennikarz John Garth łączy reporterski nos do dobrej historii ze skrupulatną troską naukowca o szczegóły - Daily Mail

Książka "Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia" - John Garth - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 450 stron i została wydana w 2020 r. Cena 42.36 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.