pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Tam, gdzie dzieci są luksusem. Chiny wobec katastrofy demograficznej

Autor książki:

Isabelle Attane

Dane szczegółowe:
Wydawca: Studio Emka
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 252 s.
Wymiar: 135x215 mm
EAN: 9788362304547
ISBN: 978-83-62304-54-7
Data: 2012-09-25
Cena wydawcy: 44.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jutro może już nie być Wielkich Chin. Druga potęga gospodarcza planety dzisiaj, może wkrótce stać się o wiele mniej widoczna na światowej scenie... Skąd taki scenariusz, sprzeczny ze wszystkimi prognozami Z jednego, jedynego powodu, wyraźnie niedocenianego przez wszystkich obserwatorów: demografii, która stając się zbyt trudna do uniesienia przytnie skrzydła chińskiemu feniksowi.

Za wiele osób starych, za mało młodych. W perspektywie 2050 roku chińska siła robocza, decydująca dzisiaj o sile gospodarki kraju, zmniejszy się o 160 milionów osób. Młodzi, wysoko wykwalifikowani napotkają coraz więcej trudności w dostępie do rynku pracy, podczas gdy starsi, którym państwo ciągle nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków życia, staną się dla następnych pokoleń ciężarem nie do udźwignięcia. Chiny staną się ,,stare zanim będą bogate. A na ich coraz mniej licznych dzieciach spoczywać będą nadmierne oczekiwania.

Po dwóch latach badań Isabelle Attané daje nam precyzyjny obraz ,,kraju, gdzie dzieci są luksusem. Obsesja posiadania jedynaków, eliminacja dziewczynek, zniszczenia powodowane przez biedę, niedożywienie i AIDS stanowią tyle bomb z opóźnionym zapłonem... Dodajmy do tego niebezpieczeństwa stresu, związanego z edukacyjnym wyścigiem z ,,przeszkodami, tradycyjnymi, skomplikowanymi stosunkami między rodzicami i dziećmi oraz poważnymi nierównościami geo-demograficznymi.

Ta daleka od banału i utartych ścieżek książka, bogata we własne spostrzeżenia autorki i liczne opinie naocznych świadków, odkrywa nam giganta na glinianych nogach.

Jest to pierwsza książka tej autorki tłumaczona na język polski.

Książka "Tam, gdzie dzieci są luksusem. Chiny wobec katastrofy demograficznej" - Isabelle Attane - oprawa miękka - Wydawnictwo Studio Emka. Książka posiada 252 stron i została wydana w 2012 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]