pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Tadeusz Żychiewicz
Tytuł książki:

Tadeusz Żychiewicz

Autor książki:

ks. Krzysztof Stępniak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Petrus
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 326 s.
Wymiar: 130x190 mm
EAN: 9788377204047
ISBN: 978-83-7720-404-7
Data: 2018-01-08
33.27  49.00  15.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka poświęcona życiu i twórczości "polskiego Tertuliana", jak nazywa Tadeusza Żychiewicza jej autor, powstała na podstawie archiwaliów należących do rodziny Żychiewiczów (rękopisów Tadeusza Żychiewicza, listów, rodzinnych pamiątek, fotografii), a także wywiadów z żoną Żychiewicza, Teresą Witkowską - Żychiewicz, publicystami Tygodnika Powszechnego - Jerzym Turowiczem, ks. Andrzejem Bardeckim, Zofią Morstinową, Józefą Henenelową, Andrzejem Szostkiewiczem. Nie dokumentuje ona ani nie relacjonuje życie i zawartą w bogatej spuściźnie teologicznej czy publicystycznej, twórczość tego wybitnego świeckiego teologa jakim był Żychiewicz. Autor stara się iść śladami Żychiewicza - od jego dzieciństwa, poprzez lata twórczości, aż po tyniecki cmentarz, gdzie spoczął Tadeusz Żychiewicz - by zostawić wyraźny ślad własnej refleksji, wrażliwości a także fascynacji twórczością i osobą wybitnego pisarza i apologety. Wypływa to z fascynacji stylem Żychiewicza i teologią jego medytacji biblijnych.

Autor odkrywa przed czytelnikiem kolejne etapy twórczości krakowskiego publicysty od poszukiwania twórczej drogi, poprzez całą epistolografię, medytację Biblii, hagiografię - jakże inną od klasycznych, zawierającą świętych "kanonizowanych" przez Żychiewicza - po apologię moralnego niepokoju. A wszystko to po to, by pokazać żychiewiczowskie poszukiwanie Kościoła idealnego.

Swoista triada "sztuka - religia - apologia" stanowi, zdaniem autora książki, pewną "stałą" całej twórczości Żychiewicza i na niej oparta jest jego narracja, którą snuje w biografii Żychiewicza. Obok, jakże dokładnej analizy twórczości "polskiego Tertuliana", książka zawiera czasem bardzo intymne tropy z życia osobistego pisarza, które znajduje także swoje odzwierciedlenie w jego prywatnej epistolografii zamkniętej w szufladzie biurka.

Książka "Tadeusz Żychiewicz" - ks. Krzysztof Stępniak - oprawa miękka - Wydawnictwo Petrus. Książka posiada 326 stron i została wydana w 2018 r. Cena 33.27 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tadeusz Ilczuk - okładka książki

Tadeusz Ilczuk

Janusz Gmitruk
Produkty podobne:
Po prostu Boy - okładka książki

Po prostu Boy

Stanisław Sterkowicz
Kossakowie. Biały mazur - okładka książki

Kossakowie. Biały mazur

Joanna Jurgała-Jureczka
Przez dwa fronty - okładka książki

Przez dwa fronty

Tadeusz Hołówko
Przez kraj czerwonego caratu - okładka książki

Przez kraj czerwonego caratu

Tadeusz Hołówko
Ostatnia cyganeria - okładka książki

Ostatnia cyganeria

Tadeusz Wittlin