pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sztuka polskiego plakatu

Autor książki:

Dorota Folga-Januszewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bosz
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 575 s.
Wymiar: 240x300 mm
EAN: 9788375762037
ISBN: 978-83-7576-203-7
Data: 2018-02-05
Cena wydawcy: 250.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Polski plakat - jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.

Album przedstawia dzieje tej dziedziny twórczości. Autorki poszukują jej korzeni m.in. w rozpowszechnieniu w XVI wieku form grafiki i druku, ukazują interesujące przykłady "protoplakatów" należących do arcydzieł grafiki polskiej XVII-XVIII wieku, zwracają uwagę na narodziny nowych technik reprodukcyjnych wykorzystywanych przez artystów w XIX wieku oraz na zmianę sytuacji w sztukach plastycznych od czasu rozpowszechnienia fotografii. Powstaje w ten sposób historyczny kontekst, z którego wyrasta kształtowana przez malarzy, architektów, designerów i grafików sztuka plakatu, stająca się pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku polską specjalnością. Na tym tle polska szkoła plakatu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, powołanie pierwszego na świecie Muzeum Plakatu, powstanie silnego ośrodka kształcącego artystów i międzynarodowa renoma tej dziedziny - widziane są jako naturalna konsekwencja wcześniejszych procesów artystycznych. Książkę zamyka refleksja na temat współczesnej roli plakatu, jego wszechobecności (plakat internetowy), kodyfikacji języka komunikacji wizualnej i nowych trendów obecnych wśród najmłodszego pokolenia twórców - plakatu autorskiego, unikatowego, poetyckiego, często rezygnującego z czytelnego komunikatu.

Książka "Sztuka polskiego plakatu" - Dorota Folga-Januszewska - oprawa twarda - Wydawnictwo Bosz. Książka posiada 575 stron i została wydana w 2018 r.