pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Szlak Andersa. Tom 20. Khaki i Feldgrau. Kronika niezwykłego marszu...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Szlak Andersa. Tom 20. Khaki i Feldgrau. Kronika niezwykłego marszu przez trzy kontynenty

Dane szczegółowe:
Wydawca: EDIPRESSE POLSKA
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 240x172 mm
EAN: 9788379458370
ISBN: 978-83-7945-837-0
Data: 2017-09-18
17.18  24.99  7.81 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Szlak Andersa. Tom 20. Khaki i Feldgrau. Kronika niezwykłego marszu przez trzy kontynenty - Michał Mackiewicz - opis książki:

Wielu polskich żołnierzy, którzy kończyli udział w II wojnie światowej wiosną 1945 roku w północnych Włoszech zaczynało walkę na polach bitew września 1939 roku. Ten imponujący szlak bojowy znaczyły kilkukrotne zmiany umundurowania, którego nieodłącznym elementem niezmiennie pozostawał orzeł w koronie noszony na nakryciach głowy. Tematem niniejszego tomu Szlaku Andersa są mundury polowe (bojowe) używane przez podkomendnych Generała w kampanii wrześniowej, a potem w ZSRS, Afryce i na płw. Apenińskim. Opisano również uniformy niemieckie i włoskie, ze szczególnym uwzględnieniem tych elementów, które charakteryzowały formacje walczące na śródziemnomorskim teatrze działań operacyjnych.

Płk Ludwik Piątkowski, komendant Grupy Obozów Rozmieszczenia Italia, w rozkazie wydanym we włoskim Forli z 30 04 1947 roku i skierowanym do ostatnich demobilizowanych żołnierzy 2 Korpusu napisał: "Żołnierze! Z dniem 1 maja 1947 roku macie jako ostatnia Grupa 2 Korpusu, zdjąć mundur wojskowy, z dumą noszony przez tyle długich lat, odjąć odznaki i emblematy wojskowe, tak drogie sercu każdego z Was. Po sumiennie i świetnie spełnionym obowiązku żołnierskim macie zamienić bron´ na narzędzie codziennej szarej pracy". Dla wielu była to bez wątpienia chwila pełna goryczy, rozstanie z Korpusem, z którym niejeden z nich zaczynał walkę na polach wrześniowych. I chociaż w toku wojny żołnierze zdążyli kilkakrotnie zmienić umundurowanie, to dzięki przywiązaniu do dawnej tradycji oraz orłom na czapkach zdołano nadać mu niepowtarzalny polski charakter.

Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło
dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po "nieludzkiej ziemi" Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.

W kolekcji "Szlak Andersa" pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.

Książka „Szlak Andersa. Tom 20. Khaki i Feldgrau. Kronika niezwykłego marszu przez trzy kontynenty” - oprawa miękka - Wydawnictwo EDIPRESSE POLSKA.

Książka posiada 96 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Szlak Andersa. Tom 20. Khaki i Feldgrau. Kronika niezwykłego marszu..."
Michał Mackiewicz - autor m.in.:
Pistolet VIS - okładka książki
Pistolet VIS Michał Mackiewicz, Marcin Ochman;
Podstawy ekonomii matematycznej - okładka książki
Podstawy ekonomii matematycznej Paweł Kaczorowski, Piotr Krajewski, Michał Mackiewicz, Radosław Piwowarski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Na koniu i pod koniem - okładka książki
Na koniu i pod koniem Marian Podgóreczny
Na koniu i pod koniem - okładka książki
Na koniu i pod koniem Marian Podgóreczny
Dziadek i niedźwiadek - okładka książki
Dziadek i niedźwiadek Łukasz Wierzbicki