pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Szkolnictwo wiejskie na Pomorzu Zachodnim. od reformacji do początków XIX wieku

Autor książki:

Zygmunt Szultka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Stara Szuflada
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 244 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788374672863
ISBN: 978-83-7467-286-3
Data: 2017-12-18
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Profesor Zygmunt Szultka z dużym powodzeniem łączy i godzi fundamentalne dyrektywy metodologii badań historycznych, syntetycznie ujęte przez Leopolda von Ranke: "pragnie ona [historia] tylko wiedzieć, jak to rzeczywiście było", ze strukturalno-integracyjnym ujęciem procesu dziejowego szkoły "Annales". Dlatego w jego piśmiennictwie zawsze przedmiotem dziejów jest dynamicznie ujmowane społeczeństwo w możliwie szerokim kontekście genetycznie ukazanych uwarunkowań kształujących życie człowieka na przestrzeni wieków.

Te założenia metodologiczne ukształtowały też koncepcję Szkolnictwa wiejskiego na Pomorzu Zachodnim od reformacji do początku XIX wieku, którego proces rozwojowy warunkowały nie tylko obiektywne stosunki społeczno-ekonomiczne, polityczne i kulturalne, ale również struktura rodziny, jej warunki mieszkaniowe i bytowe, rytm dnia, tradycja, religia i sąsiedzi. Nie na ostatnim miejscu zwierzchność feudalna, czyli patron kościoła i szkoły, który angażował pastora i nauczyciela.

Książka "Szkolnictwo wiejskie na Pomorzu Zachodnim. od reformacji do początków XIX wieku" - Zygmunt Szultka - oprawa miękka - Wydawnictwo Stara Szuflada. Książka posiada 244 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]