pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Szkło pod powieką
Tytuł książki:

Szkło pod powieką

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wielka Litera
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 304 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788380322318
ISBN: 978-83-8032-231-8
Data: 2018-03-28
25.06  39.90  14.84 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Końców świata w jej życiu było kilka. I z każdego podnosiła się z myślą, że teraz musi już być dobrze.

Mocny i ważny głos kobiety, która przetrwała najgorsze.

Anna Jakubowska, ps. "Paulinka", pamięta gorące lato roku 1939. Jej świat - jeszcze nastolatki - zawalił się wtedy po raz pierwszy. Apokalipsą było Powstanie Warszawskie. Kolejny raz spojrzała śmierci w oczy wtrącona do stalinowskiego więzienia. Przez 6 lat uniemożliwiano jej kontakt z małym synkiem. Na wolność wyszła jako kobieta ciężko doświadczona, ale nie złamana. Zaznała trudów rzeczywistości PRL, trafiła do opozycji demokratycznej, działała w "Solidarności". Doczekała upadku komunizmu i ponownie wolnej Polski.

Zarzeka się, że nie jest bohaterką.

Dziś ma 91 lat. W jej życiu odcisnęły piętno wszystkie traumatyczne dla Polaków wydarzenia ubiegłego stulecia. Jaką ojczyznę widzi teraz? Czego się boi, skoro przeżyła najgorsze? Dziś jej doświadczenie i przesłanie są nam wyjątkowo potrzebne.

Opowieść o podstawowych wartościach - wolności, patriotyzmie, prawdomówności, przyzwoitości - splata się z piękną historią o zwyczajnej kobiecie żyjącej w niezwyczajnych czasach.

"Pierwszego dnia po aresztowaniu, podobnie jak inne więźniarki, podstawiłam kubek pod napływającą do muszli klozetowej wodę i bez oporów wypiłam do dna. Wzbudziło to podejrzenia, że jestem nasłanym kapusiem - co było zresztą metodą często stosowaną przez UB. Po prostu wydawało się im nieprawdopodobne, że osoba świeżo aresztowana może pić wodę z sedesu, jakby to było coś naturalnego. Ale ja przecież przeżyłam Powstanie i szybko przystosowywałam się do trudnych sytuacji"

Książka "Szkło pod powieką" - Anna Jakubowska, Patrycja Bukalska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Wielka Litera. Książka posiada 304 stron i została wydana w 2018 r. Cena 25.06 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]