pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Szkarłatny manuskrypt

Autor książki:

Antonio Gala

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 155x240 mm
EAN: 9788375061024
ISBN: 978-83-7506-102-4
Data: 2007-06-21
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Szkarłatny manuskrypt skrywa tajemnice Boabdila, ostatniego sułtana Granady. Opowiada o zagładzie baśniowego świata hiszpańskich Maurów.
2 stycznia 1492 r. w obozie rozbitym pod murami Granady, ostatniego arabskiego kalifatu na hiszpańskiej ziemi, Królowie Katoliccy - Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska - przyjmują kapitulację ostatniego sułtana, Boabdila. Dobiega końca, trwająca ponad siedmeset lat, rekonkwista. Niebawem z Hiszpanii zostaną wygnani Żydzi, a Krzysztof Kolumb odkryje Amerykę, dając początek wielkim przemianom w Europie.
Na szkarłatnych stronicach, których używano w kancelarii Alhambry, Boabdil daje świadectwo swego życia, przeżywanych radości i rozkoszy, delektowania się wykwintem mauretańskiej Granady. Promienne dziecięce wspomnia szybko wszakże ciemnieją, gdy na jego barki spada odpowiedzialność za skazane na zagładę królestwo. Jego wykształcenie i estetyczne wyrafinowanie nie przydają się w wypełnianiu zadań władcy. Liryczne podejście do życia zostanie całkowicie zniweczone przez epicką klęskę zadaną przez barbarzyńskich i prymitywnych z jego perspektywy, chrześcijan. Mądrość, nadzieja, miłość i religia jedynie chwilami towarzyszą Boabdilowi w drodze naznaczonej samotnością. I właśnie to osamotnienie w obliczu przeznaczenia wynosi go do poziomu symbolu dla współczesnego człowieka.

"Szkarłatny manuskrypt to wspaniała opowieść o utraconym świecie, o równocześnie opowieść niezwykle aktualna, choćby poprzez ukazanie świata islamskiego, jakiego nie znamy, bo do naszych czasów nie dotrwał. Prawdziwe arcydzieło!"
"El Pais"

Książka "Szkarłatny manuskrypt" - Antonio Gala - oprawa miękka - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2007 r.