pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Szajka

Autor książki:

Lajos Grendel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biblioteka Słów
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 130x200 mm
EAN: 9788395886706
ISBN: 978-83-958867-0-6
Data: 2020-12-01
21.61  28.48  6.87 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opowieść o duchu prowincji z zagadką kryminalną w tle, przedstawiona z punktu widzenia wielu postaci, których losy łączy miejsce, miasteczko na słowacko-węgierskim pograniczu. Bohaterów powieści scalają pasywizm i oportunizm, dla pocieszenia zwane tutaj umiejętnościami adaptacyjnymi. Pewnie stąd w tytule słowo „szajka”. Ci pozornie niezwiązani ze sobą ludzie mimo wszystko są zorganizowani - jednoczy ich pragnienie życia płynącego z prądem dziejów. Zależy od nich niewiele, w nierozerwalnym splocie przeznaczenia i przypadku wyraźnie dominuje przypadek. Wolność, która jest kwestią wyboru, rozumieją jako dążenie do przyjemności. Ten amoralny świat obserwuje i opisuje nadrzędny narrator, który niby wędrowniczek przerzuca sobie przez ramię kij zwieńczony siatką o drobnych oczkach i odbywa kurs po okolicy, chwytając ludzkie głosy i dźwięki miejsc, zanim wślizgną się pod progi domów, wnikną w mury kamienic i wtopią w kurz na poddaszach. Szajka to kronika dwudziestego wieku z perspektywy powiatowej i gminnej Europy Środka. Mimo że akcja Szajki dzieje się głównie na słowacko-węgierskiej prowincji, powieść przekracza granice dyskursu mniejszościowego i kieruje się w stronę powieści otwartej. Tematycznie jest ona bardzo bliska spraw, które obecnie rozpalają dyskusje tożsamościowe w większości krajów Europy Środkowej. Ta intelektualna proza będzie nie lada gratką dla każdego czytelnika, który lubi i eksperyment formalny, i soczystą narrację. Będzie też interesująca dla badaczy idei, albowiem Grendel daje w niej idealny przekrój stanu ducha środkowoeuropejskiego w drugiej połowie XX wieku. Lajos Grendel (1948-2018) - pisarz węgierski. Urodził się w Levicach (Léva) na Słowacji. W mieście rodzinnym zdał maturę, studia odbył w Bratysławie (filologie węgierska i angielska). Do roku 1990 pracował w wydawnictwie Madách. Piastował stanowisko prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich, redaktora naczelnego czasopisma „Irodalmi Szemle” (Przegląd Literacki) oraz wydawnictwa Kalligram (1993-1996). Za swoją twórczość otrzymał liczne wyróżnienia. W Polsce poza czasopismami („Krasnogruda”, „Literatura na Świecie”, „Zwrot”, „Opcje”, „Tekstualia”) jego twórczość prezentowało Biuro Literackie, które w 2014 roku wydało zbiór opowiadań Poświęcenie hetmana, a w 2016 roku powieść Dzwony Einsteina, oraz oficyna Pogranicze (Życie w cztery tygodnie, 2018). Książki Lajosa Grendela przełożono na francuski, włoski, angielski, słowacki, niemiecki, bułgarski, rosyjski, serbski i polski.

Książka "Szajka" - Lajos Grendel - oprawa miękka - Wydawnictwo Biblioteka Słów. Książka posiada 204 stron i została wydana w 2020 r. Cena 21.61 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Szajka"
Lajos Grendel - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Zniknięcie prezesa - okładka książki
Zniknięcie prezesa Piotr Głuchowski
Performanse pamięci w literaturach - okładka książki
Performanse pamięci w literaturach i sztukach.... Mateusz Borowski, Magdalena Marszałek, Dorota Sajewska, Dorota Sosnowska, Małgorzata Sugiera
Produkty podobne:
Ministrant Diabła - okładka książki
Ministrant Diabła Tadeusz Wojciechowski
Przeciw sobie samym - okładka książki
Przeciw sobie samym Jocelyn Brent, Kester Brent
Dom wybranych - okładka książki
Dom wybranych Bronisław Wildstein