pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Święta wojna. Ekspansja i upadek fundamentalizmu muzułmańskiego
»
»
»
»
»
książka:

Święta wojna. Ekspansja i upadek fundamentalizmu muzułmańskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Oprawa: miękka
Ilość stron: 396 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788388938375
ISBN: 83-88938-37-1
Data: 2007-01-05
Cena wydawcy: 38.50 złpozycja niedostępna

Święta wojna. Ekspansja i upadek fundamentalizmu muzułmańskiego - Gilles Kepel - opis książki:

Ruchy fundamentalistyczne w świecie muzułmańskim narodziły się, rozwinęły i zaczęły chylić ku upadkowi w ostatniej ćwierci XX wieku. Było to zjawisko spektakularne i nieoczekiwane. Zdawało się bowiem, że we współczesnych czasach religia stała się ostatecznie sferą prywatną każdego człowieka. Stan ten został zachwiany nagłą ekspansją grup politycznych odwołujących się do Koranu; pragnąc proklamować państwo Boże na Ziemi nawoływały one w imię Allaha do dżihadu (świętej wojny).
Ruchy fundamentalistyczne przyciągały sfrustrowanych przedstawicieli róznych grup społcznych. Najbardziej spektakularne przejawy działalności fundamentalistów muzułmańskich to rewolucja w Iranie, usunięcie wojsk ZSRR z Afganistanu i utworzenie tam rządów talibów, zamordowanie prezydenta Egiptu Sadata, wojna domowa w Algierii, Bośni, Sudanie, akcje zbrojne w Palestynie, Libanie oraz innych krajach Bliskiego Wschodu. Ruch fundamentalistyczny, mimo sukcesów odniesionych w latach 70. i 80. XX wieku, nie zdołał zdobyć władzy w świecie islamu. Przeciwnie, nastąpił stopniowy spadek zainteresowania tym ruchem wśród szerokich mas społeczeństwa. Aby temu zapobiec i zmobilizować nowych zwolenników, dokonano zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku.
Atak fundamentalistów na Amerykę, zniszczenie wież WTC, to bitwa, którą bojownicy islamu przegrali. Gilles Kepel stawia w swej książce tezę - dla części czytelników zapewnie kontrowersyjną - że po latach rozkwitu w końcu XX wieku muzułmański ruch fundamentalistyczny znalazł się w okresie upadku. Czy ma rację?

Książka „Święta wojna. Ekspansja i upadek fundamentalizmu muzułmańskiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG.

Książka posiada 396 stron i została wydana w 0000 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Święta wojna. Ekspansja i upadek fundamentalizmu muzułmańskiego"
Gilles Kepel - autor m.in.: