pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu
Tytuł książki:

Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu

Autor książki:

Krzysztof Potaczała

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 135x206 mm
EAN: 9788382341713
ISBN: 978-83-8234-171-3
Data: 2021-06-01
29.65  42.00  12.35 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Przez ponad 60 lat do niewielkich Jabłonek w Bieszczadach rokrocznie "pielgrzymowały" tysiące Polaków. Pojedynczo i grupowo oddawali hołd poległemu właśnie tutaj generałowi Karolowi Świerczewskiemu, postaci wykreowanej przez ludową władzę nie tylko na narodowego bohatera, ale wręcz komunistycznego świętego. Świerczewski stał się bożyszczem peerelu. Jego imię nadawano ulicom, szkołom i zakładom przemysłowym, znalazło się na sztandarach wojskowych i harcerskich, a jego podobizna w końcu ozdobiła znaczki pocztowe i zielony pięćdziesięciozłotowy banknot.

Przed wystawionym generałowi pomnikiem w Jabłonkach składano przysięgi na wierność ojczyźnie, osądzano zmyślonych wrogów, śpiewano patriotyczne pieśni, ale też handlowano pokątnie złotą biżuterią i pito wódkę zakąszaną kiełbasą z rożna.

W 1977 roku w obchodach trzydziestolecia śmierci "Waltera" uczestniczyło - jak podały media - blisko 15 tysięcy osób. A ledwie na dwa lata przed upadkiem PRL-u ku czci generała zbudowano u podnóża gór gigantyczne muzeum, przez co zabrakło pieniędzy na nową szkołę w Baligrodzie.

Dlaczego nieprzebrane rzesze biły pokłony pomnikowi generała, choć pewna część wiedziała o jego zbrodniach
W pasjonującym reportażu autor odkrywa kulisy śmierci i kultu Świerczewskiego "Waltera" - bożyszcza komunizmu, alkoholika, kobieciarza, nieobliczalnego dowódcy i agenta sowieckiego wywiadu.

Krzysztof Potaczała - dziennikarz, reporter. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Do tej pory wydał: "KSU - rejestracja buntu", "Bieszczady w PRL-u" (trzy tomy), "To nie jest miejsce do życia", "Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów" oraz "Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła, wygnanie i powroty". Mieszka w Ustrzykach Dolnych.

Książka "Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu" - Krzysztof Potaczała - oprawa twarda - Wydawnictwo Prószyński. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2021 r. Cena 29.65 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Krzysztof Potaczała - autor m.in.:
Produkty podobne:
Historie z mojego placu - okładka książki

Historie z mojego placu

Grzegorz Poloczek
Boży ludzie - okładka książki

Boży ludzie

Monika Bułaj
Obudź się, Rosjo! - okładka książki

Obudź się, Rosjo!

Żanna Niemcowa
Wszystkich nas nie spalicie - okładka książki

Wszystkich nas nie spalicie

Piotr Ciszewski, Robert Nowak