pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Św. Teresa z Ávila. Biografia - okładka książki
książka:

Św. Teresa z Ávila. Biografia

autor: Joseph Pérez

Dane szczegółowe:

Wydawca: Flos Carmeli
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788365307552
ISBN: 978-83-65307-55-2
Data: 2017-08-07
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Opis:

Niniejsza książka nie stanowi nowej biografii Teresy od Jezusa. Zamiarem autora jest właściwe ukazanie karmelitanki z Ávila na tle ówczesnej Hiszpanii. Joseph Pérez zadał sobie pytanie, w jaki sposób kobiecie takiej jak Teresa udało się znacząco wpłynąć na świat mężczyzn, jakże podejrzliwy w stosunku do idei i praktyk religijnych, odbiegających od powszechnie uznawanej normy. Niewątpliwie sukces Teresy miał źródło w jej osobowości i braku zgody na zamknięcie w myślowych schematach charakterystycznych dla dynamicznego, lecz zarazem trawionego niepokojem społeczeństwa.

Teresa z Ávila wysoko oceniała samą siebie. Uważała, że powołana jest do wielkich rzeczy, dlatego też nie uznawała przeciętności. Przekonamy się, że w jej przypadku owa ambicja nie stała w sprzeczności z cnotą pokory. To właśnie do wysiłku inteligencji, woli i przenikliwego myślenia zaprasza Teresa zarówno sobie współczesnych, jak i czytelników XXI w.

Joseph Pérez urodził się w 1931 r. w Laroque d’Olmes (francuski departament Ariège). Jest jednym z czołowych i najbardziej uznanych w świecie hispanistów. Wykładał na Uniwersytecie w Bordeaux, na którym w latach 1978-1983 pełnił funkcję rektora, natomiast w okresie od 1989 do 1996 kierował w Madrycie francuską instytucją kulturalną Casa de Velázquez. Jest członkiem madryckiej Królewskiej Akademii Historii, Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych i Nauk Historycznych w Toledo, a także Kolumbijskiej Akademii Historii. Otrzymał także tytuł Zasłużonego Członka Portugalskiej Akademii Historii.

Wśród wielu otrzymanych przez Péreza nagród i wyróżnień wypada wymienić Nagrodę Nebrija (przyznaną mu w 1991 r. na Uniwersytecie w Salamance), jak również tytuł doktora honoris causa, nadany przez władze Uniwersytetu w Valladolid (2005). Ponadto został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej IV klasy i Narodowym Orderem Zasługi tejże klasy, a także Krzyżem Wielkim Orderu Alfonsa X Mądrego. Pérez jest także kawalerem hiszpańskiego Orderu Izabeli Katolickiej i portugalskiego Orderu Księcia Henryka Żeglarza. Przyznano mu również Nagrodę Księcia Asturii w zakresie nauk społecznych.

Na jego obszerną i bogatą twórczość składają się m.in.: La révolution des „Comunidades” de Castille (1520-1521); Los movimientos precursores de la emancipación en Hispanoamérica; Isabel y Fernando Los Reyes Católicos; Historia de una tragedia: la expulsión de los judíos de España; Histoire de l’Espagne; Charles Quint: empereur des deux mondes; L’Espagne de Philippe II; L’Espagne du XVIe siècle; Crónica de la Inquisición en España.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący Św. Teresa z Ávila. Biografia zamówili również:

Św. Rafał Kalinowski. Biografia - okładka książki
Św. Rafał Kalinowski. Biografia Maria G. Zieleń OCD
Edyta Stein i pragnienie Prawdy - okładka książki
Edyta Stein i pragnienie Prawdy Conrad de Meester OCD
Elementy społecznej nauki Kościoła - okładka książki
Elementy społecznej nauki Kościoła Ks. Stanisław Kowalczyk

Produkty podobne:

Święta z Avila - okładka książki
Święta z Avila Andrzej Malczewski
Niedziela, 27 Maja 2018 roku.