pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Studia postkolonialne w literaturoznawstwie i kulturoznawstwie anglojęzycznym

Autor książki:

Mirosława Buchholtz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 402 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788376111759
ISBN: 978-83-7611-175-9
Data: 2009-02-26
31.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

To, co w książce widzianej jako całość jest, moim zdaniem, najcenniejsze to wykazanie, że doświadczenia i praktyki kolonialne są znacznie bardziej skomplikowane, niż to wynika często z anglosaskich uproszczonych propozycji krytyki postkolonialnej. Dzisiaj jest już oczywiste, że żaden krytyczny opis paradygmatu kolonialnego nie będzie pełny, jeśli nie weźmie się pod uwagę "zaniedbanych" aspektów sytuacji postkolonialnej, aspektów, które w sposób znaczący wzbogacają i komplikują postkolonialne historie literatury. Na scenę, gdzie odgrywa się dramat kolonialny w wielu aktach, Mirosława Buchholtz w tomie pod swoją redakcją wprowadza nowych aktorów, wychodząc naprzeciw pilnej potrzebie analizowania także i tych tekstów, które skazano na niebyt albo na byt w przypisach do właściwej historii kolonizacji. [...] Kolonializm kształtował nie tylko angielskich kolonizatorów i kolonizowanych. Kolonializm i wykształcony przezeń korpus dyskursów kształtował też doświadczenia dużej części tych społeczności, które w tak skonstruowanych binarnych kategoriach się nie mieszczą. Fakt, że imperia opisywały własne kolonie jest równie oczywisty i naturalny jak fakt epistemologicznej zemsty, do której doszło w drugiej połowie dwudziestego wieku, kiedy to kolonie zaczęły w gorzkim tonie odpisywać własnym imperiom. W rezultacie przez dłuższy czas krytycy zajmowali się kolonializmem, tak jakby sprawa dotyczyła prostych dychotomii: a to symbolicznej i praktycznej "własności", a to polaryzacji w obrębie centrum i peryferii, a to dualizmu między dominującymi i zdominowanymi czy wreszcie kwestiami identyfikacji i braku identyfikacji z imperialnym centrum. Jedyną komplikacją tych struktur - bez wychodzenia poza nie - było uznanie możliwości wewnętrznej hybrydyczności.
Z recenzji wydawniczej prof. drą hab. Zbigniewa Białasa
Zgodnie z zapowiedzią, jaką znajdujemy w tytule tomu, składa się on z artykułów analizujących różne aspekty postkolonializmu w kontekście szeroko pojętej literatury i kultury anglosaskiej. Warto podkreślić, że istotną zaletą opracowania jest właśnie przedstawienie różnorodności motywów, perspektyw, okresów historycznych, obszarów geograficznych, a wreszcie gatunków czy wręcz mediów, w jakich pojawia się tematyka postkolonialna, stosunkowo marginalnie traktowana w naszym kraju (co uzasadnia także wybór języka - dzięki temu tom jest dostępny polskim odbiorcom). Kolejną istotną zaletą tomu jest to, że owa różnorodność ujęta w karby obranego tematu pozwala autorom na wejście w mniej lub bardziej bezpośredni dialog ze sobą, kiedy zaprezentowane są podobne motywy albo takie same problemy, choć naświetlone z różnych perspektyw. Jednym z bardziej kluczowych motywów omawianym w artykułach jest motyw podróży, występujący głównie (choć nie tylko) w tzw. literaturze podróżniczej. [...] Studia postkolonialne pod redakcją Mirosławy Buchholtz są niewątpliwie ciekawą i ważną w polskim środowisku pozycją. Redaktorka trafnie dobrała i ułożyła artykuły, które w swojej różnorodności akcentują jednak istotne wspólne problemy związane z istotą (post)kolonializmu. Autorzy artykułów legitymują się świetną orientacją zarówno w teoretycznym wymiarze (post)kolonializmu, jak i w praktycznej analizie i interpretacji omawianych wytworów ludzkiej kultury.
Z recenzji wydawniczej drą hab. Jacka Fabiszaka, prof. UAM

Książka "Studia postkolonialne w literaturoznawstwie i kulturoznawstwie anglojęzycznym" - Mirosława Buchholtz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 402 stron i została wydana w 2009 r. Cena 31.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.