pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Strona Guermantes

Autor książki:

Marcel Proust

Dane szczegółowe:
Wydawca: MG
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 652 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788377792476
ISBN: 978-83-7779-247-6
Data: 2014-10-23
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rodzina bohatera zamieszkuje w skrzydle pałacu rodu de Guermantes. Marcel natychmiast zakochuje się w pani domu (a właściwie w pani na zamku). Czyni starania, żeby się do niej zbliżyć wykorzystując jej licznych krewnych i znajomych.

Pisarz jak zwykle łączy subtelna analizę psychologiczną i obserwację życia epoki z rozważaniami estetyczno-filozoficznymi.

Proust lekceważy sobie to, co zazwyczaj stanowi siłę i urok powieści: fabułę, wikłanie przygód. Nigdy nie ślizga się po powierzchni zjawisk, zawsze drąży w głąb, a introspekcja jego jest tak dramatyczna i zajmująca, że obchodzi się bez zewnętrznych perypetii bajki. Zainteresowanie płynie nie ze zdarzeń, ale z perspektyw, jakie nam Proust umie pokazać, z myśli jaką umie przesycić najbardziej znany fakt, który nagle oglądamy nowymi oczyma. Z drażniącą dla wielu nonszalancją nigdy nie liczy się z czasem. Podwieczorek u pani de Villeparisis zajmuje pół tomu, a obiad u księżnej de Guermantes co najmniej tyleż; ależ która powieść potrafi tak zagarnąć i przykuć czytelnika, jak te genialne akty nowej komedii ludzkiej.

Tadeusz Żeleński (Boy)

Książka "Strona Guermantes" - Marcel Proust - oprawa twarda - Wydawnictwo MG. Książka posiada 652 stron i została wydana w 2014 r.