pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Stawiski. Historia miasta i okolic na tle dziejów Mazowsza do II wojny...
książka:

Stawiski. Historia miasta i okolic na tle dziejów Mazowsza do II wojny światowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365668110
ISBN: 978-83-6566-811-0
Data: 2020-03-25
Cena wydawcy: 46.99 złpozycja niedostępna

Stawiski. Historia miasta i okolic na tle dziejów Mazowsza do II wojny światowej - Zenon Krajewski - opis książki:

"Z okresu dzieciństwa, po którym już nigdy nie widziałem moich rodzinnych Stawisk, mam dziwną ekspresyjną wizję długiej linii, z tyłu tak prostej jak linia skrzypiec, z przodu wybrzuszonej, powyżej dużego brzucha wysoki tors, a następnie szczupła prosta szyja uwieńczona głową.

Ta linia to prosta droga z Grajewa do Łomży, która przecina miasto. (...) Od głównej linii widzę odchodzące dwie ścieżki: na prawo prowadząca na podwórzec dziedzica, a na lewo - do młyna. Po drugiej stronie miasta, wzdłuż drogi do Łomży, ostatnim przystankiem dla nas, dzieci, w tym spacerze po mieście, była poczta. Poza tym - w pewnym oddaleniu od miasta -cmentarz. Wiedzieliśmy, że spacer mógłby trwać dłużej, aż do lasu na trakcie łomżyńskim, ze wspaniałą skałą, przy której Napoleon - jak opowiadali najstarsi mieszkańcy - spędził noc z żoną dziedzica. (...)
Na prawo od centrum, idąc małą, wąską uliczką, dochodziło się do majestatycznej, zimnej ściany synagogi, wyglądającej jak gigant i wielka gwiazda pośrodku małych gwiazd - niskich drewnianych domów. Tuż obok, przy synagodze, stał również niemały Bejt Midrasz, gdzie najdostojniejsi mieszkańcy miasta mogli modlić się i studiować Torę. Głęboka tajemnica otaczała kamień z inskrypcją, której nie można było odczytać. Znajdował się on tuż za Midraszem. To była tajemnica, nad którą głowiły się kolejne pokolenia, a ona i tak pozostała tajemnicą".

Książka „Stawiski. Historia miasta i okolic na tle dziejów Mazowsza do II wojny światowej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

Książka posiada 216 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Stawiski. Historia miasta i okolic na tle dziejów Mazowsza do II wojny..."
Zenon Krajewski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Żołnierze wyklęci cz. 2 - okładka książki
Żołnierze wyklęci cz. 2 Józefina Korpyś, Ireneusz Korpyś
Żołnierze wyklęci cz. 1 - okładka książki
Żołnierze wyklęci cz. 1 Józefina Korpyś, Ireneusz Korpyś
Rok za drutami - okładka książki
Rok za drutami Adam Sitarek, Ewa Wiatr