pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie...
Książki »
Tytuł książki:

Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie i twórczość

Autor książki:

Agata Wójcik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Drugie
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 438 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788380220157
ISBN: 978-83-8022-015-7
Data: 2017-02-17
33.33  49.00  15.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pierwsza monografia życia i twórczości malarza Stanisława Chlebowskiego (1835-1884). Na podstawie archiwaliów udało się zrekonstruować pogmatwany życiorys niebanalnego artysty, podróżnika, kolekcjonera, który stykał się z ikonami swojej epoki - Jeanem-Léonem Gérôme em, Józefem Ignacym Kraszewskim, czy Janem Matejką. Na kartach polskiej historii sztuki, ze względu na wieloletnią pracę dla sułtana Abdulaziza, ukazywany był dotąd jedynie jako nadworny "farbiarz sułtańskiej mości". Kwerenda w zbiorach krajowych i zagranicznych - archiwach, muzeach, bibliotekach i materiałach domów aukcyjnych - pozwoliła na weryfikację takiego stanowiska, prawidłowe określenie tematów i czasu powstania dzieł, wyróżnienie etapów i przemian twórczości, jak również osadzenie jej w kontekście orientalistycznego malarstwa drugiej połowy XIX wieku. Całość, opatrzona licznymi ilustracjami, siłą rzeczy odnosi się też do zagadnienia okcydentalistycznych nastrojów w Turcji oraz ówczesnego handlu dziełami sztuki.

Agata Wójcik - historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Historycznym UJ. Zajmuje się malarstwem XIX i początku XX wieku, historią designu, architektury wnętrz i meblarstwa. Publikowała w czasopismach - "Biuletyn Historii Sztuki", "Modus", "Quart", "RIHA Journal", "Roczniki Humanistyczne" i innych.

Książka "Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie i twórczość" - Agata Wójcik - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Drugie. Książka posiada 438 stron i została wydana w 2017 r. Cena 33.33 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Agata Wójcik - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Procesy doktora Weicherta - okładka książki

Procesy doktora Weicherta

Rafał Węgrzyniak
Autografia - okładka książki

Autografia

Karolina Aszyk