pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie i twórczość

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Drugie
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 438 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788380220157
ISBN: 978-83-8022-015-7
Data: 2017-02-17
34.03  49.00  14.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie i twórczość - Agata Wójcik - opis książki:

Pierwsza monografia życia i twórczości malarza Stanisława Chlebowskiego (1835-1884). Na podstawie archiwaliów udało się zrekonstruować pogmatwany życiorys niebanalnego artysty, podróżnika, kolekcjonera, który stykał się z ikonami swojej epoki - Jeanem-Léonem Gérôme em, Józefem Ignacym Kraszewskim, czy Janem Matejką. Na kartach polskiej historii sztuki, ze względu na wieloletnią pracę dla sułtana Abdulaziza, ukazywany był dotąd jedynie jako nadworny "farbiarz sułtańskiej mości". Kwerenda w zbiorach krajowych i zagranicznych - archiwach, muzeach, bibliotekach i materiałach domów aukcyjnych - pozwoliła na weryfikację takiego stanowiska, prawidłowe określenie tematów i czasu powstania dzieł, wyróżnienie etapów i przemian twórczości, jak również osadzenie jej w kontekście orientalistycznego malarstwa drugiej połowy XIX wieku. Całość, opatrzona licznymi ilustracjami, siłą rzeczy odnosi się też do zagadnienia okcydentalistycznych nastrojów w Turcji oraz ówczesnego handlu dziełami sztuki.

Agata Wójcik - historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Historycznym UJ. Zajmuje się malarstwem XIX i początku XX wieku, historią designu, architektury wnętrz i meblarstwa. Publikowała w czasopismach - "Biuletyn Historii Sztuki", "Modus", "Quart", "RIHA Journal", "Roczniki Humanistyczne" i innych.

Książka „Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie i twórczość” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Drugie.

Książka posiada 438 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Stanisław Chlebowski Nadworny Farbiarz Jego Sułtańskiej Mości. Życie..."
Agata Wójcik - autor m.in.:
Indonezja - okładka książki
Indonezja Agata Wójcik;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Rozmowy przy filmie. Wywiady z - okładka książki
Rozmowy przy filmie. Wywiady z polskimi filmoznawcami Katarzyna Żakieta, Mikołaj Góralik, Agata Pospieszyńska (red.)
Produkty podobne:
Procesy doktora Weicherta - okładka książki
Procesy doktora Weicherta Rafał Węgrzyniak
Autografia - okładka książki
Autografia Karolina Aszyk