pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Stambuł. Dwa światy jedno miasto

Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 348 s.
EAN: 9788363463755
ISBN: 978-83-6346-375-5
Data: 2018-05-18
47.69  69.00  21.31 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Stambuł. Dwa światy jedno miasto - opis książki:

Stambuł - "perła Orientu" i "miasto miast" - od wieków fascynował i pobudzał wyobraźnię. Bywali tu Ernest Hemingway, Agatha Christie czy Alfred Hitchcock. Uruchomienie w 1883 roku luksusowego Orient Expressu spowodowało rosnący napływ gości z całego świata. Dziś miasto ma swojego największego piewcę - noblistę Orhana Pamuka, który jak nikt inny odmalowuje jego tajemniczą melancholię.

Co dzisiaj może powiedzieć nam historia stambulskiej nowoczesności zapisanej na dawnej fotografii? Dwujęzyczny polko-angielski album opowiada o europeizowaniu się miasta na przełomie XIX i XX wieku, o jego przekształcaniu się w nowoczesną metropolię, a także o konsekwencjach tych procesów. Znalazło się w nim ponad 200 fotografii i pocztówek pochodzących z liczącej ponad siedem tysięcy zdjęć kolekcji stambulskiego Muzeum Pery. Uzupełnieniem wydawnictwa są reprodukcje dzieł m.in. Jana Matejki, Kazimierza Pochwalskiego, Mariana Mokwy, Jana Ciąglińskiego czy nadwornego malarza sułtana Abdülaziza - Stanisława Poraja Chlebowskiego, których oczarowała wyjątkowa malowniczość miasta na styku dwóch kontynentów.

W albumie znalazł się ponadto obszerny esej Piotra Nykiela poświęcony tureckiej drodze do nowoczesności i Bahattina Öztuncaya o narodzinach i rozwoju stambulskiej fotografii. Na szczególną uwagę zasługuje tekst Beaty Nykiel poświęcony zapomnianej krakowskiej rodzinie Henryka i Ludwiki Gropplerów, którzy w swoim domu nad Bosforem stworzyli "kulturalną ambasadę" wspierającą przybyłych do miasta polskich twórców m.in. Mickiewicza, Matejkę, Stykę, Sienkiewicza i in..

Książka „Stambuł. Dwa światy jedno miasto” - oprawa twarda - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury.

Książka posiada 348 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Stambuł. Dwa światy jedno miasto"
Produkty podobne:
Cuda Polski. Najpiękniejsze miasta - okładka książki
Cuda Polski. Najpiękniejsze miasta Elżbieta Kobojek, Sławomir Kobojek
Cuda Polski. Najpiękniejsze miasta - okładka książki
Cuda Polski. Najpiękniejsze miasta Elżbieta Kobojek, Sławomir Kobojek