pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

SPATiF. Upajający pozór wolności

Autor książki:

Aleksandra Szarłat

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 552 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788381914451
ISBN: 978-83-8191-445-1
Data: 2022-07-27
45.34  69.90  24.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy. Artystom zapewniał poczucie bezpieczeństwa, a kulturze ciągłość, zwłaszcza dzięki wyjątkowym bywalcom pamiętającym jeszcze okres międzywojenny. O przekroczeniu progu SPATi F-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio - człowiek instytucja. Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATi F-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. I ta historia - polskiego kina, teatru, estrady i literatury - barwnie opisana w książce Aleksandry Szarłat.

Był taki adres, było takie miejsce. Historia SPATi F-u jest opowieścią o czasie i ludziach do tego czasu należących. Artyści i pretendenci, kolorowe ptaki i alkoholowe ćmy. Tyrmand, Komeda, Jędrusik, okazjonalne kelnerki, przyszłe żony. Ci ludzie potrafili ze sobą rozmawiać, nie spieszyli się tak bardzo, nie gonili za luksusami, bo żadnych luksusów nie było. Przy wódce, tańcząc lub przeklinając, żyli, po prostu żyli. Ale było to życie prawdziwe, życie na dwieście procent. Chodziło przecież o to, żeby się nie nudzić. Polsko, nie bądź nudna - wołał Kisiel. W SPATi F-ie zawsze było ciekawiej - tak jak w pasjonującej książce Aleksandry Szarłat. Łukasz Maciejewski

Książka "SPATiF. Upajający pozór wolności" - Aleksandra Szarłat - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 552 stron i została wydana w 2022 r. Cena 45.34 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]