pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała
Książki »
Tytuł książki:

Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała

Autor książki:

Ewelina Karpińska-Morek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo M
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 140 x 202 mm
EAN: 9788380436695
ISBN: 978-83-8043-669-5
Data: 2020-10-15
16.56  24.90  8.34 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała - Ewelina Karpińska-Morek - opis książki:

Dzieci mają dobrą pamięć.

Zosia pamięta niemal cały wiek. Jako nastolatka została skatowana przez SS-mana i zabrana z domu. Trafiła do obozu przesiedleńczego w Łodzi, przeszła selekcję, a następnie wywieziono ją na roboty przymusowe w Zagłębiu Ruhry. Tam stała się Soszką.

 

Czy ja mówiłam, że się chciałam powiesić Wiedziałam, że muszę znaleźć gruby sznur. Wszystko miałam przemyślane. Drabinka też się znalazła. Plan był już dobry, fajny, tylko sznura nie znalazłam. To i się nie powiesiłam.

 

Historycy szacują, że od 50 do 250 tysięcy polskich dzieci zostało w czasie II wojny światowej porwanych, pozbawionych tożsamości i zgermanizowanych. Wiele z nich umierało zanim dotarło do miejsca przeznaczenia – wycieńczone biciem, głodem, trudami podróży. Młodsze dzieci przeznaczano do adopcji, starsze, które również musiały spełniać kryteria rasowe, do pracy w gospodarstwach, fabrykach, przy robotach drogowych.

Taki los spotkał Soszkę. Choć jej historia jest rdzeniem książki, autorka udziela również głosu dzieciom spotkanym „po drodze”. Tym, które udało się po latach odnaleźć, i tym, których głos zachował się już tylko w archiwach.

Podczas zbierania materiałów do książki autorka natrafiła na ślad tajemniczego szpitala położniczego, który okazał się być centralnym obozem aborcyjnym dla Westfalii. Zgromadzona przez nią dokumentacja spowodowała, że IPN wszczął śledztwo ws. zbrodni przeciwko ludzkości.

Książka „Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała” - oprawa miękka - Wydawnictwo M. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2020 r. Cena 16.56 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała"
Ewelina Karpińska-Morek - autor m.in.:
Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające - okładka książki
Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych... Ewelina Karpińska-Morek, Agnieszka Was-Turecka, Monika Sieradzka, Artur Wróblewski, Tomasz Majta;
Produkty podobne:
Nie tylko Anna Frank - okładka książki
Nie tylko Anna Frank Diane L. Wolf
Bramy cierpienia - okładka książki
Bramy cierpienia Kazimierz Frąckowski
Powrót - okładka książki
Powrót Ben Shephard
Tragedia Aleppo - okładka książki
Tragedia Aleppo Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło