pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Słowo-pismo-sacrum. Cztery studia z dziejów kultury religijnej w Polsce...
Tytuł książki:

Słowo-pismo-sacrum. Cztery studia z dziejów kultury religijnej w Polsce późnego średniowiecza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 213 s.
EAN: 9788366076907
ISBN: 978-83-6607-690-7
Data: 2020-10-08
36.40 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Słowo-pismo-sacrum. Cztery studia z dziejów kultury religijnej w Polsce późnego średniowiecza - opis książki:

Ulotne i enigmatyczne, fragmentaryczne i marginalne, i w końcu zapomniane i pomijane - to dokumenty z epoki, których analizie poświęciliśmy niniejszą pracę. Ujmujemy je jako teksty kultury religijnej, a w ściślejszym rozumieniu średniowiecznej kultury oralnej. To zabytki językowe, które zostały utrwalone w zapisie dwujęzycznym, w języku łacińskim i polskim lub tylko jednym z nich, ale ich prawdziwy żywot spełniał się w ekspozycji werbalnej, retorycznej, oratorskiej, oralnej, w gestach i słowach, w przestrzeni kulturowej ulokowanej między pismem a słowem. (ze Wstępu).

Prezentowana książka to owoc współpracy badawczej dwóch mediewistów, których wspólne zainteresowania zbiegły się w jednej monografii, historyka i filologa polskiego. Przedstawia cztery studia poświęcone czterem zabytkom piśmiennictwa łacińskiego i staropolskiego pozostającym w rękopisach: łacińsko-polskiej instrukcji dla kaznodziei z XV w., staropolskim wierszowanym warunkom dobrej spowiedzi z XV w., łacińskiej modlitwie o wyjednanie miłości z końca XIV w. oraz trzem staropolskim zaklęciom magicznym (leczniczym) z XV w. Każdy rozdział wieńczy aneks z edycją krytyczną źródła, poprzedzony obszernym analitycznym, źródłoznawczym i filologicznym komentarzem.

Książka "Słowo-pismo-sacrum. Cztery studia z dziejów kultury religijnej w Polsce późnego średniowiecza" - Krzysztof Bracha, Mariusz Leńczuk - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 213 stron i została wydana w 2020 r. Cena 36.40 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]