pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji
Książki »
Tytuł książki:

Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji

Autor książki:

Douglas Smith

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 664 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788308053188
ISBN: 978-83-0805-318-8
Data: 2014-02-20
Cena wydawcy: 64.90 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Kręgi rewolucji Rok 1917 w Rosji
Kręgi rewolucji Rok 1917 w Rosji 32.55 zł pozycja dostępna!

Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji - Douglas Smith - opis książki:

Z rewolucją październikową zniknął świat rosyjskiej arystokracji. Douglasowi Smithowi udało się uchwycić ten świat na moment przed zniknięciem. Amerykański historyk nie tyle przedstawił carską arystokrację w ogóle, co przywrócił do życia najwybitniejsze postaci i ukazał złożoność ich postaw. Postępowi pisarze, naukowcy i feministki, zaangażowani w intelektualne życie Europy Szeremietiewowie i Golicynowie (losy dwóch rodów wyznaczają główną linię narracji) byli jednocześnie strażnikami na wskroś anachronicznego porządku społecznego, który zawalił się pod naporem nowoczesności rewolucji. Narastający od pokoleń rozdźwięk między elitą a biedotą przerodził się w rzeź. I choć carska Rosja usiana ogromnymi majątkami książąt zamieniła się w kraj kołchozów, nieliczni byli ludzie, czyli przedstawiciele zdeklasowanej warstwy szlacheckiej, przetrwali. Posiłkując się wspomnieniami, fragmentami niepublikowanych dzienników i dokumentami archiwalnymi Smith odtworzył indywidualne losy bohaterów od czasów przełomu, aż po stalinowskie czystki lat trzydziestych.

Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji to kamień milowy w pisaniu o przedrewolucyjnej Rosji. Czytelnik dostaje do rąk pisaną z epickim rozmachem i ukazującą szeroką panoramę dziejów sagę, w której towarzyskie anegdoty sąsiadują z surowością historii.

Skazani opowiadają historię wywłaszczenia i wyniszczenia rosyjskiej elity pomiędzy rewolucjami 1917 roku i drugą wojną światową. Książkę wypełniają relacje o rozgrabionych pałacach i podpalonych dworach, o nocnych ucieczkach przed gwałtami wieśniaków i czerwonoarmistów, o uwięzieniach, zesłaniach i egzekucjach. Jest to jednak zarazem opowieść o przetrwaniu i przystosowaniu, o tym, że spora część carskiej klasy rządzącej - ludzi pozostawionych na łasce losu, wysiedlonych, prześladowanych - wylizała się z ran psychicznych po zniszczeniu ich świata i podjęła próbę odnalezienia się w nowym, wrogim sobie ładzie Związku Sowieckiego. Historia ta pokazuje, że nawet w czasach najmroczniejszego terroru życie toczyło się dalej: ludzie zakochiwali się w sobie i rodziły im się dzieci, przyjaciele spotykali się i cieszyli z najprostszych spraw. W tym najwyższym wymiarze Skazani to świadectwo niezwykłej człowieczej zdolności odnajdywania szczęścia nawet w najtragiczniejszych okolicznościach .

Ze wstępu autora Dobrze udokumentowana i napisana wartkim stylem. Ważna książka.

The Observer Porywająca saga.

Macleans Zajmujące dzieło pełne barwnie zarysowanych zdarzeń i anegdot.

The New York Times To bardzo inspirujące móc spojrzeć na rewolucję październikową oczyma wybitnych postaci, które znalazły się wśród jej licznych ofiar. Czerwony terror lat 1919 1922 w Rosji trwał dłużej niż jego odpowiednik we Francji w latach 1793 94, pochłonął więcej niewinnych istnień, wyrządził szkody psychiczne i fizyczne, których nie da się zmierzyć. Douglas Smith z talentem i wielką empatią odkrywa tę tragedię ukazując, jak wielkie straty poniosła ludzkość.

Norman Davies Smith w sposób bezwzględny i dobitny ukazuje prawdę zawartą w Folwarku zwierzęcym Orwella: oto pojawia się nowa arystokracja - tym razem polityczna - która spija śmietankę z pracy klasy robotniczej. Szokujące historie o mechanizmach władzy, jej wzlotach i upadkach, oraz o głębokim cierpieniu, które w takich przypadkach jest nieuchronne.

Kirkus, Starred Review Douglas Smith znawca historii Rosji, wykładowca uniwersytecki, dyplomata, tłumacz. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Pracował w Radiu Wolna Europa w Monachium jako znawca Związku Radzieckiego (specjalizował się w zagadnieniu nacjonalizmu rosyjskiego). Był osobistym tłumaczem Ronalda Reagana.

Książka „Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji” - oprawa twarda - Wydawnictwo Literackie, WL. Książka posiada 664 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Douglas Smith - autor m.in.:
Rasputin - okładka książki
Rasputin Douglas Smith;
Kupujący tę pozycję zamówili również: