pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Saga o Honsa Torim
Tytuł książki:

Saga o Honsa Torim

Autor książki:

Filip Kuklewski

(tłum.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Armoryka
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 52 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788362173747
ISBN: 978-83-62173-74-7
Data: 2009-01-14
13.71 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 14 dni

Wydarzenia, które opisuje saga o Honsa–Thórim, miały miejsce w drugiej połowie X wieku (961 – 965 r.) w okolicach Borgarfjord na Islandii. Nie ma pewności co do daty powstania sagi o Honsa–Thórim, ale wszystko wskazuje na to, że powstała ona w XII lub XIII wieku (najprawdopodobniej między rokiem 1195 i 1270). Saga ta jest jedną z sześciu sag z Borgarfjord. Pozostałe to: tłumaczone na polski – Saga o Egilu, Saga o Gislim wyjętym spod prawa i Saga o Gunnlaugu Wężowym Języku, oraz te ktore jeszcze nie doczekały się przekładu na nasz język – Heidarviga Saga i Bjarnar Saga Hitdoelakappa.

W Breidabolstad w Reykjardal w Borgarfiordzie żył człowiek, który zwał się Odd. Był on synem Onunda Breidskeggsa, syna Ulfa, syna Ulfa z Fitjar, syna Skeggii, syna Thoriego Hlammanda. Odd miał żonę o imieniu Jorunn, która ze względu na swoją niezwykłą mądrość cieszyła się powszechnym szacunkiem. Urodziła mu ona czworo dzieci: dwóch obiecujących synów – Thoroda i Thorvalda, i dwie córki – Thurid i Jofrid. Odda (na którego wołano Tungu–Odd) uważano za człowieka bez skrupułów. Zięciem Tungi–Odda był Torfi – syn Valbranda, syna Valthjofa, syna Ørlyga z Esyuberg. Wraz z żoną Thurid mieszkali oni w Breidabolstad. Był człowiek zwany Arngrim, syn Helgiego, syna Hogniego, który przybył do Islandii z Hromundem. Arngrim żył na Nordtungu i zwali go Arngrim Godi. Jego syn nazywał się Helgi.
Był też człowiek zwany Blund–Ketilem, syn Geira z Geirshlid, syna Ketila Blunda, po którym nazwano Blunsvatn. Blund–Ketil żył w Ornolfsdal. Jego syn miał na imię Hersteinn. Blund–Ketil – bardzo bogaty i najpotężniejszy ze starszego, pogańskiego pokolenia – miał trzydzieści podległych gospodarstw i był najbardziej lubianym człowiekiem w okolicy.
I był człowiek imieniem Thorkel Trefill, syn Rauda–Bjarniego. Żył w Svignaskard poza Północną Rzeką. Jeden z braci Thorkela żył w Hvamm w dolinie Północnej Rzeki. Inny brat – Gunnvald Thorkelsfather poślubił Helgę – córkę Thorgeira z Vidimyr. Thorkel Trefill był zarówno mądrym, powszechnie znanym, jak i bogatym człowiekiem. Niezbyt lubiany przez otoczenie był natomiast człowiek imieniem Thori, który zaczął swój interes bez grosza przy duszy. Latem krążył po okolicy i handlował po zagrodach, sprzedając w jednym miejscu to, co zdołał kupić w innym – właśnie tak udało mu się szybko zgromadzić znaczny majątek. Od czasu, gdy wędrował z ładunkiem kurczaków, które sprzedawał wraz z innymi towarami, ludzie zaczęli go nazywać Hønsa–Thóri, czyli Kurzym Thorim. Miał on tyle pieniędzy, że kupił ziemię w miejscu nazywanym Vatn, leżącym powyżej Nordrtungu. Nie upłynęło dużo czasu, a wszyscy w okolicy byli mu winni pieniądze. Bogactwo nie zdołało mu jednak zapewnić ludzkiej sympatii. Właściwie, nie było nikogo bardziej nielubianego niż Thori.

Książka "Saga o Honsa Torim" - Filip Kuklewski (tłum.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Armoryka. Książka posiada 52 stron i została wydana w 2009 r. Cena 13.71 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Saga o Viga-Glumie - okładka książki

Saga o Viga-Glumie

Łukasz Malinowski (tłum.)
Saga o Volsungach - okładka książki

Saga o Volsungach

Renata Leśniakiewicz (tłum.)
Edda starsza i młodsza - okładka książki

Edda starsza i młodsza

anonim, Snorri Sturluson
Opowieść o Sorlim albo Saga o Hedinie - okładka książki

Opowieść o Sorlim albo Saga o Hedinie i Hognim

Renata Leśniakiewicz-Drzymała (tłum.)
Produkty podobne:
Dom żywiołów - okładka książki

Dom żywiołów

Iwona Smolka
Mea culpa. Saga cz. 4 - okładka książki

Mea culpa. Saga cz. 4

Barbara Rybałtowska
Miłosna wojna stulecia - okładka książki

Miłosna wojna stulecia

Ebba Witt-Brattstrom
Czas wojny czas miłości - okładka książki

Czas wojny czas miłości

Victoria Gische