pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Rusa 3 II 1456. Początek upadku republiki Nowogrodu Wielkiego

Autor książki:

Dmitrij Seliwerstow

Dane szczegółowe:
Wydawca: Inforteditions
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 76 s.
Wymiar: 235x165 mm
EAN: 9788367111072
ISBN: 978-83-6711-107-2
Data: 2021-11-25
Cena wydawcy: 28.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Spis treści:
Wstęp
I Wprowadzenie
II Pan Nowogród Wielki
III Potencjał militarny Nowogrodu Wielkiego
IV Siły zbrojne Wielkiego Księstwa Moskiewskiego
V Kampania nowogrodzka 1456 roku
VI Bitwa pod Rusą, 3 lutego 1456 roku
VII Inny świat
Bibliografia
Spis map
O książce:
W drugiej tercji XV wieku na terenach Europy Wschodniej doszło do kilku konfliktów militarno-politycznych, spowodowanych ostatecznym rozpadem Ułusu Dżociego, znanego lepiej jako Złota Orda. Konflikty te zapoczątkowały tak zwaną Wojnę o sukcesję po Ordzie, która trwała przez kilka następnych stuleci. W trakcie konfliktów zaczęły powstawać państwa narodowe. Państwa te w XV wieku dopiero kształtowały swoje kolejne granice, wybierały własne drogi dalszego rozwoju kulturalnego, politycznego, religijnego, militarnego. Każde z nich poszło potem swoją drogą, ale na początku miały ze sobą wiele wspólnego.
Złota Orda rozpadła się na kilka jednostek politycznych. Głównymi z nich były: orda chana Kczk Mehmeda zajmująca obszar między Donem i Wołgą, orda chana Sajid-Ahmada koczująca między Dnieprem i Donem; Chanat Kazański chana Mahmuda (Mahmutka) nad Wołgą; chanat krymski chana Hadżi Gireja. Trzem pierwszym chanatom, czasem osobno, czasem razem, wielki książę moskiewski Wasyl Wasylewicz Ślepy składał hołd. Wasyl pokonał swojego wuja i kuzynów w wojnie dynastycznej O Złoty Pas, która trwała trzydzieści lat. Wielki książę moskiewski nie spoczął na laurach, lecz zamierzał wykorzystać swoje zwycięstwo. Także na Litwie doszło do wojny dynastycznej, w wyniku której na tronie zasiadł Kazimierz IV Jagiellończyk. Po śmierci starszego brata Władysława III pod Warną w 1444 roku zaproponowano mu koronę polską, którą, w 1447 roku, niechętnie przyjął...

Książka "Rusa 3 II 1456. Początek upadku republiki Nowogrodu Wielkiego" - Dmitrij Seliwerstow - oprawa miękka - Wydawnictwo Inforteditions. Książka posiada 76 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]