pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku na przykładzie...
Tytuł książki:

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku na przykładzie Huty Florian

Autor książki:

Wilhelm Gorecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Silesia Progress
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788365558022
ISBN: 978-83-65558-02-2
Data: 2016-12-13
Cena wydawcy: 27.62 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Historia Bałkanów. Wiek XVIII i
Historia Bałkanów. Wiek XVIII i XIX 42.49 zł pozycja dostępna!

Prof. Wilhelm Gorecki przybliża nam historię rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem Huty Florian.

Autor opisuje okres od przejęcia Śląska przez Prusy po I wojnie śląskiej (1742 r.) do początków II rewolucji przemysłowej – wynalezienie metod masowej produkcji stali besemerowskiej (1856 r.) i martenowskiej (1861 r.) oraz ich skutki dla rozwoju przemysłu światowego.

Wykazuje, iż Górny Śląsk, powszechnie kojarzony z węglem i stalą, rozwijał się inaczej. To uruchomienie produkcji cynku dało początek rozwojowi przemysłu. Cynk stał się pierwszym towarem eksportowym Górnego Śląska.

Książka ukazała się w ramach serii CANON SILESIAE - Ślōnske dzieje (nr 5).

Fragment recenzji dr inż Eufrozyny Piątek:
 "Recenzowane opracowanie dotyczy rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku i zostało przedstawione na tle wielkich wynalazków i osiągnięć angielskich. Jest wielowątkowym studium historycznym opartym na bazie źródłowej i literaturze, reprezentuje dobry poziom merytoryczny. Autor słusznie wskazał, że podstawą rozwoju industrializacji było wydobycie i przetwórstwo surowców mineralnych, przede wszystkim rudy cynku i żelaza. Wykazał, że wynalezienie przez J. C. Ruberga metody wytopu metalicznego cynku spowodowało szybki rozwój górnictwa węgla, a produkcja koksu oraz miejscowe rudy żelaza wpłynęły na ukształtowanie się górnośląskiego ośrodka wytwarzania surówki hutniczej i stali. Podkreślona została rola industrializacji i związany z nią rozwój cywilizacyjny oraz przeobrażenie Górnego Śląska w przodujący europejski rejon przemysłowy.

Przytoczone osiągnięcia europejskich ośrodków przemysłowych stanowią doskonałą skalę porównawczą dla górnośląskich dokonań w zakresie górnictwa i hutnictwa. Opis życia i działalności ludzi, którzy realizowali to wielkie dzieło, przybliża ten proces. Liczne ilustracje wzbogacają treść i pozwalają na odbiór nawet u przeciętnego czytelnika, nieraz skomplikowanych nowości technicznych.

Autor podjął próbę uporządkowania pojęć technicznych historycznych i obecnie używanych, a zrobił to w sposób jasny i prosty.

Autor swoją książką wypełnia odczuwalną lukę w zakresie popularyzacji osiągnięć przemysłowych i technicznych, a ponieważ czyni to kompetentnie i przystępnie, książka o charakterze edukacyjnym i popularnym zyska wielu zwolenników. Jest dobrym źródłem uzupełnienia wiedzy historycznej, technicznej i gospodarczej zarówno dla nauczycieli, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią techniki”.

Książka "Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku na przykładzie Huty Florian" - Wilhelm Gorecki - oprawa miękka - Wydawnictwo Silesia Progress. Książka posiada 208 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Wilhelm Gorecki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dzieci Lwowa - okładka książki

Dzieci Lwowa

Helena Zakrzewska
Broń pancerna podczas wojny domowej - okładka książki

Broń pancerna podczas wojny domowej w Rosji. Biali...

David Bullock, Aleksander Dieriabin
Żołnierze Niepodległości 1914-1918 - okładka książki

Żołnierze Niepodległości 1914-1918

Joanna Wieliczka-Szarkowa