pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rozpalcie nowe słońca. Agata Budzyńska w piosenkach, listach, wywiadach, wspomnieniach

Autor książki:

Ewa Bis, Dorota Mitrus, Andrzej Trąbka

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Oprawa: miękka
Ilość stron: 278 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788372221278
ISBN: 83-7222-127-8
Data: 2007-06-21
Cena wydawcy: 15.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Agata Budzynska byla niezwykla osoba, znana i kochana przez wielu ludzi, którzy zetkneli sie z nia kiedykolwiek. Przez szereg lat brala czynny udzial, spiewajac lub bedac w jury, w licznych przegladach piosenki studenckiej, religijnej, aktorskiej w Lublinie i innych miastach. Zdobywala nagrody i wyróznienia na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu Piosenki Milosnej i Erotycznej w Poznaniu, byla gosciem na "Yapie" w Lodzi, "Famie" w Miedzyzdrojach, Zamkowych Spotkaniach z Poezja Spiewana w Olsztynie. Przez kilka lat wspólpracowala z Teatrem Literacko-Muzycznym, prowadzila cykliczne wieczory czwartkowe w Lubelskim Domu Kultury majace tytul "Agata Budzynska i jej goscie". Jej muzyczne kompozycje wyrosly z ballady, piosenki harcerskiej, z melodyki piesni koscielnej, daly niepowtarzalny, wlasciwy tylko Agacie, styl muzyczny. Teksty, jakie pisala do swych kompozycji, wywodzila z marzen i pragnien, osnutych wokól szczescia, przyjazni, czynienia dobra. Utwory te znajdowaly licznych sluchaczy podzielajacych taka filozofie zycia. W jej repertuarze znajdowaly sie równiez wiersze ks. Jana Twardowskiego, E. Stachury, H. Poswiatowskiej.
Zyla szybko i intensywnie, jakby podswiadomie przeczuwajac, ze ma juz niewiele czasu... Antycypujac niejako przyszlosc przygotowala program literacko-muzyczny "Niedokonczona krucjata" oparty na wierszach wybitnych poetów, którzy w mlodym wieku, czy to zrzadzeniem losu, czy tez sila wlasnej destrukcji zeszli z tego swiata. Znalazly sie w nim utwory Stachury, Bursy, Wojaczka, Poswiatowsksiej. Paradoksalnie, dzis do "niedokonczonej krucjaty" mozemy dolaczyc Agate. Odeszla do bohaterów swych piesni, by dzielic z nimi szczesliwy los...
Kilka lat temu zaczela spiewac poruszajacy utwór noszacy tytul Testament. Ksiazka ta jest niejako wypelnieniem testamentu osoby, której juz nikt nie potrafil zastapic. Nie zamyka ona zycia Agaty - jest poczatkiem mówienia ludziom, ze "pamiec jest wieczna".

Książka "Rozpalcie nowe słońca. Agata Budzyńska w piosenkach, listach, wywiadach, wspomnieniach" - Ewa Bis, Dorota Mitrus, Andrzej Trąbka (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum.