pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rozbicie

Autor książki:

Rabindranath Tagore

Dane szczegółowe:
Wydawca: Etiuda
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 398 s.
Wymiar: 130x200 mm
EAN: 9788379981793
ISBN: 978-83-7998-179-3
Data: 2018-05-29
25.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Rabindranath Tagore, (1861-1941) - indyjski poeta, pisarz, myśliciel, filozof, także działacz społeczny, pedagog, pacyfista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1913 roku. Wywarł ogromny wpływ na literaturę indyjską, ale także europejską. Pisał w języku benga-li, a następnie sam tłumaczył swoje utwory na angielski, do jego najważniejszych dzieł należą zbiory wierszy Gitanjali (za ten zbiór dostał Nagrodę Nobla) Ksanthika i Sonar Toń, powieści i opowiadania Dom i świat, Pamięć, Przemijanie i właśnie Rozbicie.

Już sam tytuł wiele tłumaczy: jak w całej twórczości Tagorego widać tu rozdwojenie, czy właśnie rozbicie wynikające ze zderzenia dwóch kultur - tradycyjnej hinduskiej w zderzeniu z kulturą świata zachodniego, zwł. kultury angielskiej. Dodatkowym elementem pogłębiającym „rozbicie" jest w tej powieści konflikt pokoleń: wykształcona na uniwersytecie młodzież odrzuca wartości swoich rodziców i dziadków, ich moralności może nie tyle wykluczają się, ale muszą powodować konflikty, jednak - podobnie jak w swojej doktrynie wychowawczej, gdzie ostatecznie odrzuca zachodnią myśl pedagogiczną - w rezultacie to zetknięcie dwóch kultur i dwóch cywilizacji powoduje pogłębienie (jednak wraz ze swego rodzaju powrotem do źródeł) światopoglądu młodych Hindusów. Rozbicie choć hinduskie w treści jest, podobnie jak jego bohaterowie, bardzo angielskie w formie; to po prostu żywo napisana, realistyczna opowieść, z barwnymi ludzkimi typami i wartką akcją (na indyjskim tle).

Książka "Rozbicie" - Rabindranath Tagore - oprawa twarda - Wydawnictwo Etiuda. Książka posiada 398 stron i została wydana w 2018 r. Cena 25.25 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.