pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Romantyczny antykapitalizm

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 342 s.
EAN: 9788366076273
ISBN: 978-83-6607-627-3
Data: 2019-03-06
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Proponowane przez nas rozumienie romantycznej ekonomii (...) nie ogranicza się do koncepcji ekonomicznych w sensie ścisłym, odnosząc się raczej do pewnej wizji świata, którą można znaleźć w tekstach bardzo zróżnicowanych gatunkowo i która - najogólniej mówiąc - wyrasta z niezgody na dyktaturę konkurencyjnego handlu. Tak rozumiana ekonomia romantyczna nie tylko podaje w wątpliwość przekonanie, że główną pobudką ludzkiego działania jest pragnienie własności, ale również gwałtownie oponuje przeciwko postrzeganiu relacji społecznych wyłącznie przez pryzmat rywalizacji i odrzuca pogląd, że społeczne nierówności stanowią zjawisko nieuniknione i konieczne. (...)
Uwolnienie bogactwa nieograniczonego do towarów i pieniędzy stanie się zasadniczym postulatem kolejnych romantycznych manifestów od Schillera i Novalisa przez Rimbauda po Elisée Reclusa i Williama Morrisa. W centrum tego wspólnego bogactwa stać miały przede wszystkim dobra niematerialne: poezja, sztuka, teatr, nauka, świecka edukacja. Dlatego tak ważne dla romantyków było wyprowadzenie sztuki z Salonów opanowanych przez zamknięte na świat elity. Bogactwo - na przykładzie twórczości artystycznej lub naukowej widać to szczególnie wyraźnie - zawłaszczane czy ograniczone do wąskiej grupy przestaje przedstawiać jakąkolwiek wartość, staje się wyłącznie znakiem statusu, służąc nie rozwojowi, lecz legitymizowaniu zastanych hierarchii: cała ta wielobarwna sztuka - napisze Reclus - gromadząca swoje nieprzyzwoite wytwory w pomieszczeniach użyczanych jej przez państwo, może być tylko sztuką fałszywą i kłamliwą, ponieważ nie jest dziełem ludzi wolnych.

(fragmenty Wprowadzenia)

Książka "Romantyczny antykapitalizm" - Katarzyna Czeczot, Michał Pospiszyl - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 342 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]