pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Rewolucja Stalina
Tytuł książki:

Rewolucja Stalina

Autor książki:

Stanisław Ciesielski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo LTW
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 466 s.
Wymiar: 140x200 mm
EAN: 9788375655254
ISBN: 978-83-7565-525-4
Data: 2017-07-06
27.16  39.90  12.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

"Rewolucja Stalina" to skomplikowany proces głębokich zmian we wszystkich sferach funkcjonowania państwa i społeczeństwa radzieckiego. Jego skala charakter uzasadniają zastosowanie wobec niego pojęcia rewolucji. Rozległość, wewnętrzna złożoność i nierównomierność przemian w poszczególnych sferach życia społecznego uniemożliwiają ustalenie ścisłych granic chronologicznych "rewolucji Stalina". Za jej początek można uznać zjawiska z końca lat dwudziestych XX w.: zainicjowanie intensywnej industrializacji i będącej jej konsekwencją kolektywizacji rolnictwa, zastosowanie na masową skalę środków administracyjnych i policyjnych oraz proklamowanie tezy o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępów budowy ustroju socjalistycznego. Następne lata to czas przeobrażeń, które zasadniczo zmieniły oblicze społeczeństwa i na dziesięciolecia ukształtowały fundamenty systemu radzieckiego. Za kres owej odgórnej rewolucji można uznać z jednej strony zakończenie drugiego planu pięcioletniego, którego realizacja przekształciła ZSRR w mocarstwo przemysłowe i militarne, a z drugiej - niebywałą falę represji zwaną Wielkim Terrorem, która miała zasadnicze znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania partii-państwa i stanu społeczeństwa. "Rewolucja Stalina" trwała zatem ponad dwukrotnie dłużej niż "rewolucja Lenina", jeśli tym mianem określić lata 1917-1921.

Intencją autora nie było przedstawienie fragmentu historii stalinizmu czy też dziejów ZSRR, lecz uchwycenie tego, co stanowiło o jakościowej zmianie tego kraju w fazie gwałtownej przemiany strukturalnej. Rozpatrywane tu zjawiska od dawna przykuwały uwagę przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, ciągle jednak pojawiają się nowe publikacje i nie milkną spory o istotę zachodzących wówczas procesów. Wynika to z faktu, że przedmiot badań jest niezmiernie skomplikowany, może być sytuowany w różnych perspektywach badawczych i poddawany analizie z różnych punktów widzenia.

Książka "Rewolucja Stalina" - Stanisław Ciesielski - oprawa miękka - Wydawnictwo LTW. Książka posiada 466 stron i została wydana w 2017 r. Cena 27.16 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Ciesielski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Piast mściciel - okładka książki

Piast mściciel

Krzysztof Jagiełło
Produkty podobne: