pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Retoryka umierania. Angielskie mowy pożegnalne doby Tudorów i Stuartów
książka:

Retoryka umierania. Angielskie mowy pożegnalne doby Tudorów i Stuartów

Dane szczegółowe:
Wydawca: Słowo obraz terytoria
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 250 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788379081912
ISBN: 978-83-7908-191-2
Data: 2019-10-15
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Retoryka umierania. Angielskie mowy pożegnalne doby Tudorów i Stuartów - Olga Kubińska - opis książki:

W Anglii pod panowaniem Tudorów i Stuartów rozwinęła się nowa odmiana wypowiedzi publicznej - mowa pożegnalna skazańca. Z początku wymuszane przez władzę, schematyczne i skonstruowane według określonego wzorca, z czasem ewoluowały, zaspokajając zapotrzebowanie odbiorców na sensacyjne informacje lub dostarczając wiadomości o skazańcu i okolicznościach przestępstwa. Mowy te, wpierw odnotowywane przez świadków egzekucji w prywatnych dziennikach, pamiętnikach lub korespondencji, a przez urzędników Korony - w dokumentach procesowych, wywoływały takie zainteresowanie wśród odbiorców, że ich publikacja z czasem stała się normą, przyczyniając się do stworzenia nowego gatunku popularnego piśmiennictwa.

Retoryka umierania to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Tom zawiera obszerny wstęp Olgi Kubińskiej, wybitnej znawczyni kultury i literatury renesansowej Anglii, oraz 34 przekłady mów wygłaszanych przed egzekucją w latach 1583-1697. Teksty te są wspaniałym materiałem do studiów nad mentalnością, zachowaniami prywatnymi i społecznymi, religijnością i polityką tych niesłychanie intensywnych i ciekawych czasów.

Marta Gibińska

Książka „Retoryka umierania. Angielskie mowy pożegnalne doby Tudorów i Stuartów” - oprawa miękka - Wydawnictwo Słowo obraz terytoria.

Książka posiada 250 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Retoryka umierania. Angielskie mowy pożegnalne doby Tudorów i Stuartów"
Kupujący tę pozycję zamówili również: