pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Nocne pejzaże w liryce dla dzieci
Nocne pejzaże w liryce dla dzieci 20.11 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Reinterpretacje Metamorfoz w poezji polskiego baroku. Narcyz - Akteon...
książka:

Reinterpretacje Metamorfoz w poezji polskiego baroku. Narcyz - Akteon - Dafne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788361757405
ISBN: 978-83-6175-740-5
Data: 2014-04-30
pozycja niedostępna

Reinterpretacje Metamorfoz w poezji polskiego baroku. Narcyz - Akteon - Dafne - Katarzyna Zimek - opis książki:

Książka zrodziła się z fascynacji dialogiem poetów barokowych z dziedzictwem antyku. Bogactwem i głębią tego dialogu oraz subtelnością jego kulturowych uwarunkowań.

Przedmiotem studiów są poetyckie ujęcia popularnych wątków z Metamorfoz Owidiusza - Narcyza, Akteona i Dafne. Sześć rozdziałów poświęconych zostało utworom sześciu przedstawicieli polskiego baroku: Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Kaspra Miaskowskiego, Hieronima Morsztyna, Samuela Twardowskiego, Szymona i Józefa Bartłomieja Zimorowiców.

Książka jest owocem takiego myślenia o literaturze, które z uwagą każe traktować to, co w dziełach powtarzalne, a jednak nietożsame. Do specyficznych cech literatury dawnej należy dążenie do zakorzenienia tekstu w tradycji, ciągłe odwoływanie się do obrazów utrwalonych w kulturze. Sięgając po opowieści z Metamorfoz, twórcy barokowi przeglądają się w nich wraz ze złożonością swojej epoki i przenikających ją napięć. W mitycznych fabułach odnajdują nie tylko bogactwo treści, lecz i formuły pozwalające podejmować tematy nurtujące ich samych, wyrażać własne przekonania, wątpliwości, niepokoje. Przez reinterpretację spuścizny antyku szukają odpowiedzi na pytania wyrastające z kultury im współczesnej oraz dyktowane przez ich indywidualne doświadczenie. Studia, których zasadniczym celem jest odczytanie znaczeń badanych tekstów, przynoszą jednocześnie szczegółowy obraz interpretacji trzech mitów w literaturze, filozofii i sztuce europejskiej XVI i XVII stulecia.

Książka „Reinterpretacje Metamorfoz w poezji polskiego baroku. Narcyz - Akteon - Dafne” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 288 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Reinterpretacje Metamorfoz w poezji polskiego baroku. Narcyz - Akteon..."
Kupujący tę pozycję zamówili również: