pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Psychologia rewolucji francuskiej
Tytuł książki:

Psychologia rewolucji francuskiej

Autor książki:

Teodor Jeske-Choiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ciołkowski T.
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 190 s.
EAN: 9788395300745
ISBN: 978-83-9530-074-5
Data: 2021-06-09
33.36  49.00  15.64 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

O autorze niniejszej publikacji:
Musimy mieć świadomość tego, że z polskiej historii "wymazywani" byli nie tylko polscy patrioci walczący z bronią w ręku o niepodległość kraju, których dzisiaj nazywamy żołnierzami wyklętymi. Tak samo działo się z polskimi twórcami, których należy nazwać - bez ryzyka popełnienia żadnego błędu - pisarzami wyklętymi. Wydanie książki Teodora Jeske- -Choińskiego pt. Psychologia rewolucji francuskiej w mojej działalności wydawniczej rozpoczyna cykl wydawniczy zatytułowany Pisarze wyklęci.

Z fragmentu książki:
Jeszcze przed zgromadzeniem się Stanów Generalnych w Wersalu (w maju 1789 r.), mogła się inteligencja francuska nauczyć, w jaki sposób tłumaczy sobie człowiek pierwotny reformy polityczne i społeczne, w jaki sposób wciela wolność. Bo oto nadchodziły do Paryża z prowincji wieści szczególne. Tu napadli uzbrojeni chłopi zamek szlachecki, podruzgotali drzwi, okna, potrzaskali meble, sprzęty, a wyrzuciwszy wszystko na dziedziniec, zabrali broń, pieniądze i poszli do zamku sąsiedniego. Tam wycięli las, powystrzelali zwierzynę, powyławiali ryby ze stawów, z jezior, wypróżnili stodoły. Ówdzie wtargnęli do klasztorów, zniszczyli, zrabowali wszystko, co się dało zrabować, zniszczyć. A wszędzie gospodarowali z taką rozkoszą w piwnicach, iż zostawiali zawsze na placu po kilkanaście, po kilkadziesiąt trupów, zabitych nadmiernie użytym winem. Gdzie znaleźli opór, tam mordowali bez miłosierdzia, pastwiąc się nad ofiarami z wyrafinowanym okrucieństwem uczonych katów. W miastach napadał motłoch sklepy piekarzy, rzeźników, magazyny zbożowe, rozbijał je, zabierał towar. Gdy się właściciel bronił, dostawał drągiem po łbie, nożem pod żebra, a jego graty, pierzyny, garnki, cały dobytek, wylatywały oknami na ulicę. Pieniądze, które były w domu, ginęły zawsze. W przeciągu czterech pierwszych miesięcy 1789 r. dowiedział się Paryż o trzystu takich pohulankach ludowych. Odbywały się one we wszystkich prowincjach: w Poitoui, w Bretanii, w Tourrainei, w Alzacji, w Prowansji, w Burgundii itd. Wszędzie płonęła żagiew buntu.

Książka "Psychologia rewolucji francuskiej" - Teodor Jeske-Choiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Ciołkowski T.. Książka posiada 190 stron i została wydana w 2021 r. Cena 33.36 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Teodor Jeske-Choiński - autor m.in.:
Produkty podobne:
Powstanie sejneńskie 1919 - okładka książki

Powstanie sejneńskie 1919

Wiesław J. Wysocki
Wira z Powstania - okładka książki

Wira z Powstania

George Szlachetko, Danuta Szlachetko