pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów
Księgarnia »
Książki »
książka:

Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów

Dane szczegółowe:
Wydawca: Silva Rerum
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 151 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788364447419
ISBN: 978-83-6444-741-9
Data: 2015-01-15
Cena wydawcy: 71.40 złpozycja niedostępna

Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów - Antonina Łuszczykiewicz - opis książki:

Celem książki jest wskazanie i przeanalizowanie kulturowych stereotypów i uprzedzeń wobec Indusów uwiecznionych w twórczości jednego z najwybitniejszych anglojęzycznych pisarzy, Rudyarda Kiplinga. Swoistą klamrę kompozycyjną stanowi krytyczny esej George a Orwella na temat literackiego dorobku brytyjskiego twórcy i zawartej w jego dziełach ideologii - wyznacznikami analizy są wysunięte przez Orwella zarzuty o rasizm, imperializm czy skłonności "prefaszystowskie". Po przebadaniu twórczości Kiplinga autorka próbuje dać odpowiedź na pytanie fundamentalne - czy Orwell miał prawo nazwać Kiplinga moralnie nieczułym i estetycznie obrzydliwym "szowinistą-imperialistą"?
Na potwierdzenie słuszności wysuniętych przez Orwella oskarżeń nietrudno wskazać w literackim dorobku Kiplinga przykłady ukazujące brytyjskiego pisarza w niekorzystnym świetle - utrwalając negatywny wizerunek Indii i Indusów, Kipling uczynił bohaterami swoich utworów sprytnych złodziejaszków, zdradliwych i dwulicowych służących, groteskowych w aspirowaniu do brytyjskości mieszańców rasowych czy naiwnie zakochane kobiety niezdolne do racjonalnego myślenia. Autorka nie tylko przeanalizowała twórczość Kiplinga pod kątem stereotypów, lecz także mocno osadziła ją w kontekście historycznym - dzięki przybliżeniu charakteru epoki i środowiska, które ukształtowały Kiplinga, możliwe okazało się odnalezienie w jego dziełach śladów powszechnej w końcu XIX wieku indofobii czy przekonania o technicznym i kulturowym zacofaniu Indii. Odniesienie twórczości brytyjskiego pisarza do popularnego na przełomie wieków nurtu literatury przygodowo-imperialnej (jak określa ją Edward Said) oraz próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Kiplinga, urodzonego i wychowanego w realiach kolonialnych, można w jakimś stopniu usprawiedliwić, to kwestie zamykające rozważania na temat stosunku laureata Literackiej Nagrody Nobla wobec Indii i ich mieszkańców.

Choć wydawałoby się, że poruszone w pracy zagadnienia dotyczą dawno minionej epoki, nie wolno lekceważyć faktu, że twórczość Kiplinga odegrała ważną rolę w kształtowaniu wyobrażeń kolejnych pokoleń przedstawicieli Zachodu o Indiach. Tym samym, niniejsza publikacja nie tylko przybliża charakter relacji międzykulturowych na przełomie wieków, lecz także pomaga w zrozumieniu genezy obecnych stereotypów na temat Indii i Indusów.

Książka „Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów” - oprawa miękka - Wydawnictwo Silva Rerum.

Książka posiada 151 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów"
Antonina Łuszczykiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: