pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Przezroczystość
Tytuł książki:

Przezroczystość

Autor książki:

Marek Bieńczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wielka Litera
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788380320314
ISBN: 978-83-8032-031-4
Data: 2015-05-13
22.97  34.90  11.93 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Przezroczystość - Marek Bieńczyk - opis książki:

Czy dzięki słynnemu wystąpieniu w telewizji francuskiej, w którym Nicolas Sarkozy niemal płakał, że opuściła go żona, wygrał potem wybory prezydenckie? Co chcą osiągnąć wielkie koncerny, stawiając na przejrzystość? Francuski oddział Mc Donald?sa zorganizował nawet dni otwarte, podczas których publiczność może zwiedzać od kuchni placówki firmy, a także zakłady, które dostarczają produkty, oraz siedziby administracji?
A w Polsce? Postulat transparentności pojawił się w III RP wraz z aferami Rywina i Orlenu, jej wyrazem była też wydrukowana w Internecie tzw. lista Wildsteina. Obecnie przezroczystości wymaga rynek, wymagają opinia publiczna i media, a nawet indywidualni konsumenci. Przejrzystość jako nieodzowna zasada istnienia publicznego, podporządkowana pełnej kontroli, ustanowiona zostaje coraz częściej literą prawa.

Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Nike opowiada historię i sens tyleż tajemniczego, co szerokiego pojęcia przezroczystości, zataczając niezwykły krąg od osiemnastowiecznej filozofii, przez sztukę, literaturę, architekturę i psychologię, po współczesną transparentność, wymaganą od władz przez dzisiejsze społeczeństwo. Mówi, że marzenie o pierwotnej przezroczystości pozostałoby metaforą utopijnego stanu szczęścia, gdyby nie odkryto psychoanalizy i mroków ludzkiego wnętrza? A potem cytuje Milana Kunderę, definiującego najpopularniejsze dziś znaczenie przezroczystości. W dyskursie politycznym i dziennikarskim słowo to oznacza: odsłonięcie życia prywatnego przed spojrzeniem publicznym - napisał autor "Nieznośnej lekkości bytu".

Moje serce jest przezroczyste niby kryształ - pisał blisko trzysta lat temu Jan Jakub Rousseau, pierwszy piewca Przezroczystości, postulujący czystość i szczerość słów, uczuć i intencji. Czy dziś, w dobie wszechkontroli i fejsbuka, powtórzyłby to samo? Rousseau - przypomina Bieńczyk - żył w przekonaniu, że raj to wzajemna przezroczystość serc, porozumienie między ludźmi pełne i bezpośrednie, że słowa i uczucia przechodzą od jednych do drugich. W dobie kamer na każdym kroku, paparazzich i podsłuchów, należałoby zapytać: czy aby na pewno?

Książka „Przezroczystość” - oprawa twarda - Wydawnictwo Wielka Litera. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2015 r. Cena 22.97 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Przezroczystość"
Marek Bieńczyk - autor m.in.:
Un Prince la ptisserie - okładka książki
Un Prince la ptisserie Marek Bieńczyk;
Kontener - okładka książki
Kontener Marek Bieńczyk;
Jabłko Olgi, stopy Dawida - okładka książki
Jabłko Olgi, stopy Dawida Marek Bieńczyk;
Terminal - okładka książki
Terminal Marek Bieńczyk;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kalendarz majów - okładka książki
Kalendarz majów Konrad Góra
Chłopcy - okładka książki
Chłopcy Andrzej Saramonowicz
Co się komu śni - okładka książki
Co się komu śni Andrzej Mularczyk
Persona deformata - okładka książki
Persona deformata Michał Bednarczyk
Produkty podobne:
Do usług szanownej Pani - okładka książki
Do usług szanownej Pani Gilles Legardinier
Oaza - okładka książki
Oaza Adrian Gołębiewski
Wielka próba - okładka książki
Wielka próba Maddie Ziegler