pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim
książka:

Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 304 s.
Wymiar: 210x150 mm
EAN: 9788394907037
ISBN: 978-83-9490-703-7
Data: 2019-04-08
22.51  32.00  9.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim - Maria Nowakowska - opis książki:

Nowa Sztuka do dziś budzi żywe, choć sprzeczne emocje. Dla jednych jest ostoją kiczu i pozbawionej treści dekoracyjności, dla innych okresem pełnym wybujałego piękna, odrzucającego skostniałe rygory. Niektórzy widzą w niej łabędzią pieśń odchodzącej w przeszłość ornamentalnej wyobraźni, która jako pogrobowiec XIX wieku musiała ustąpić pod naporem nowoczesności.

Secesja to ważny, choć krótki rozdział w historii architektury Łodzi. Śmiałe realizacje spod ręki Gustawa Landau-Gutentegera, Augusta Furuhjelma czy Dawida Lande - by wymienić tylko kilku z całej plejady twórców - do dziś cieszą oczy przechodniów, wzbogacając swoją urodą miejski pejzaż.

A jednak warto spojrzeć na początek XX wieku jako na kolebkę nie tylko Nowej Sztuki, ale i Nowych Czasów, w których Łódź - siłą swoich mieszkańców - pokonuje kolejne cywilizacyjne zapóźnienia, stawiając najnowocześniejsze w kraju szpitale, kina, banki i elektrownie. Nie znaczy to oczywiście, że przemilczymy grupę okazałych, bogato zdobionych kamienic i rezydencji. Parafrazując słowa wyryte na fasadzie wiedeńskiego Pawilonu Secesji: obdarzmy czasy przynależną im sztuką, sztukę - wolnością, Czytelnikom zaś dajmy należny im detal.

Powyższy tekst umieszczony na okładce przewodnika wprowadza w temat łódzkiej secesji. Na ponad 300 stronach opisanych zostało kilkadziesiąt przykładów sztuki secesyjnej z Łodzi i regionu, zarówno całych budynków, jak również mniejszych elementów, czy nawet detali. Całość jest bardzo bogato ilustrowana (ponad 200 fotografii!).

Przewodnik stanowi swoistą kontynuację książki Łódzki detal. Przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych, stworzoną przez Marię Nowakowską, twórczynię marki Łódzki detal.

Książka „Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim” - oprawa miękka - Wydawnictwo Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO.

Książka posiada 304 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim"
Maria Nowakowska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Spacerem po... Łodzi - okładka książki
Spacerem po... Łodzi Ewa J. Michalska
Przewodnik literacki po Łodzi - okładka książki
Przewodnik literacki po Łodzi Katarzyna Badowska, Karolina Kołodziej