pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Leksykon historii Europy XX wieku
Leksykon historii Europy XX wieku 31.38 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Profesorowie jezuickich seminariów nauczycielskich od XVI do XVIII...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Profesorowie jezuickich seminariów nauczycielskich od XVI do XVIII wieku. Słownik biograficzny

Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184 s.
Wymiar: 155x230 mm
EAN: 9788327715371
ISBN: 978-83-2771-537-1
Data: 2018-12-14
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Profesorowie jezuickich seminariów nauczycielskich od XVI do XVIII wieku. Słownik biograficzny - Anna Królikowska - opis książki:

"Model szkoły humanistycznej, skrystalizowany w jezuickim Ratio studiorum (Neapol 1599), był międzynarodowy i interkontynentalny. Objął wychowanków różnej narodowości i kultur. Zgodnie z Ratio, studia językowe miały być otwarte na wiadomości z historii, prawa, geografii, wojskowości, religii czy zwyczajów, dotyczące świata antycznego. Jezuici dostrzegali jednak ambicje i oczekiwania społeczności, wśród których pracowali. Już Konstytucje Ignacego Loyoli kilkakrotnie podkreślały konieczność dostosowania się do okoliczności czasu, miejsca i osób, stąd w nauczaniu uwzględniano elementy dotyczące geografii i historii poszczególnych państw i narodów od czasów najdawniejszych do współczesnych.

Do ambitnych zadań edukacyjno-apostolskich przygotowywały młodych jezuitów seminaria nauczycielskie. Opracowany słownik biograficzny profesorów tych instytucji stanowi poważny wkład do poznania dziejów kultury umysłowej Towarzystwa Jezusowego, dziedzictwa narodowego. Solidne zapoznanie się źródłowe Autorki z aktywnością zgromadzenia, motywami jego działań i zaniechań, duchowością, ideałami edukacyjnymi, pozwoliło napisać słownik o dużym znaczeniu naukowym. Biogramy opracowano precyzyjnie, starannie, wyzyskano solidną bazę źródłową i bogatą literaturę".

- Z recenzji dr. hab. Kazimierza Puchowskiego, prof. UG

Książka „Profesorowie jezuickich seminariów nauczycielskich od XVI do XVIII wieku. Słownik biograficzny” - oprawa miękka - Wydawnictwo WAM.

Książka posiada 184 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Profesorowie jezuickich seminariów nauczycielskich od XVI do XVIII..."
Anna Królikowska - autor m.in.: