pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Problemy badania rozwoju społecznego w pradziejach. Elementy konceptualizacji...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Problemy badania rozwoju społecznego w pradziejach. Elementy konceptualizacji i periodyzacji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Niewęgłowski Andrzej
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 244 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788378211396
ISBN: 978-83-7821-139-6
Data: 2017-03-10
29.17  42.00  12.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Problemy badania rozwoju społecznego w pradziejach. Elementy konceptualizacji i periodyzacji - Andrzej Niewęgłowski - opis książki:

Książka ma charakter historyczny (prahistoryczny). Jej tematem jest rozwój społecznych w Europie w okresie od pojawienia się człowieka rozumnego (ok. 45 tysięcy lat temu) do powstania państwa Karola Wielkiego we wczesnym średniowieczu. Może służyć jako podręcznik akademicki. W opracowaniu tego tematu archeologia traktowana jest jako nauka źródłoznawcza, pomocnicza w stosunku do prahistorii. Omówione zostały zmiany rozwojowe społeczeństwa prahistorycznego, w których przełomowe znaczenie miało wprowadzenie i rozpowszechnienie uprawy ziemi i chowu zwierząt. Ta innowacja w produkcji żywności rozdziela rozwój społeczeństwa zbieracko-łowieckiego w paleolicie i mezolicie od zmian rozwojowych społeczeństwa pastersko - rolniczego. W tym społeczeństwie zaszła druga zmiana omawiana w książce, przełomowa zmiana rozwojowa, jaką było pojawienie się w społeczeństwie Celtów masowej produkcji żelaza i wyrobów żelaznych. Rozpowszechnienie tych wyrobów w Europie umożliwiło rozwój produkcji rolnej i wojennej redystrybucji dó materialnych; rozwój ten prowadził do powstania feudalnego państwa.

Niewęgłowski Andrzej - archeolog, prahistoryk, żołnierz "Szarych Szeregów". 1956 - UW, Wydział Historyczny, specjalista Historii Kultury Materialnej; 1968 - dr; 1985 - UJ, habilitacja. W latach 1957-61 asystent Katedry Archeologii Pierwotnej UW; 1962-86 adiunkt, a od 1986 doc. IHKM PAN, od 1.01.2003 emeryt Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Kierownik badań wykopaliskowych w sześciu miejscowościach na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Kierunki pracy badawczej: osadnictwo prahistoryczne, religioznawstwo społeczeństw prahistorycznych, metaloznawstwo prahistoryczne, teoria i metoda badań prahistorycznych.

Książka „Problemy badania rozwoju społecznego w pradziejach. Elementy konceptualizacji i periodyzacji” - oprawa miękka - Wydawnictwo Niewęgłowski Andrzej.

Książka posiada 244 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Problemy badania rozwoju społecznego w pradziejach. Elementy konceptualizacji..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
O wolnem mularstwie w Polszcze - okładka książki
O wolnem mularstwie w Polszcze Julian Ursyn Niemcewicz
Produkty podobne:
Historia dzieciństwa - okładka książki
Historia dzieciństwa Philippe Aries
Nauki pomocnicze historii - okładka książki
Nauki pomocnicze historii Józef Szymański