pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Praga Magiczna
Tytuł książki:

Praga Magiczna

Autor książki:

Angelo Maria Ripellino

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Instytutu Reportażu
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 656 s.
EAN: 9788366778061
ISBN: 978-83-6677-806-1
Data: 2021-05-10
39.68  59.00  19.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Praga magiczna to - jak mówi Mariusz Szczygieł - biblia kultury czeskiej. Po dwudziestu czterech latach od pierwszego wydania w Polsce trafia w ręce Czytelników nowa edycja bestsellera, której autorem jest włoski slawista Angelo Maria Ripellino, a tłumaczką znakomita italianistka Halina Kralowa. Dla miłośników Pragi i czeskiej kultury - lektura niezbędna. Autor uchodzi we Włoszech za jednego z najbardziej przenikliwych znawców polskiej, czeskiej i rosyjskiej literatury. Praga magiczna z 1973 roku jest syntezą wszystkich jego talentów: poetyckiego, przekładowego i eseistycznego. Wielki poeta Vladimír Holan twierdził, że "ten Włoch opanował język czeski jak Czech, ale o czeskiej poezji wie więcej niż nasi najlepsi znawcy".

Esej Ripellina umyka wszelkim klasyfikacjom. "Piszę książkę - mówił autor - zrodzoną z impulsów, zbiór dziwnych historii, anegdot, ekscentrycznych scenek, krótkich dygresji i zwariowanych załączników".

"Esej historyczny i historycznoliteracki" Traktat poświęcony historii sztuki, urbanistyki i obyczaju A może poemat prozą, miłosny poemat o oddaleniu od ukochanego, przesycony niemal erotyczną miłością do miejsca, do którego nie można powrócić, które nagle stało się zakazanym owocem, pilnowanym przez straże graniczne - zastanawiał się Leszek Engelking, tłumacz, poeta i eseista. - Ripellino, szlifierz słów, wytrawny alchemik słowa, napisał książkę nostalgiczną jak wiersz wrażliwego emigranta politycznego, ale zarazem erudycyjną jak dysertacja wnikliwego i drobiazgowego uczonego o zacięciu encyklopedycznym; świadomie skomponowaną, ale zarazem dopuszczającą chaos bazaru ze starociami; obiektywnie przedstawiającą fakty, ale zarazem subiektywną jak najintymniejsze wyznanie; podniosłą, ale zarazem nieodwracającą wstydliwie wzroku od najniższych warstw rzeczywistości; mroczną i posępną, ale zarazem niepozbawioną zabawnych momentów".

Oto Praga w utworach Kafki, Haška, Hrabala, Nezvala, Werfla, Kischa, Čapka; Praga w wizji Rudolfa II i Karola IV; Praga kubistyczna, impresjonistyczna, secesyjna; Praga z legend, z poezji, z romantycznych powieści grozy - przeróżnymi twarzami miast zajmuje się autor Pragi magicznej.

Książka "Praga Magiczna" - Angelo Maria Ripellino - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Fundacja Instytutu Reportażu. Książka posiada 656 stron i została wydana w 2021 r. Cena 39.68 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]