pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Prace Literackie LV

Autor książki:

Marian Ursel

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 977007947650155
ISSN: 0079-4767
Data: 2015-06-26
29.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 14 dni

Opis książki:

Pięćdziesiąty piąty tom Prac Literackich otwierają dwie prace Justyny Bajdy na temat dorobku naukowego Profesora Lesława Tatarowskiego, a następujący po nich krótki tekst profesora Jana Miodka zwiera dywagacje na temat etymologii imienia i nazwiska dostojnego Jubilata. Profesor Jacek Kolbuszewski tymczasem zaprasza swojego Sąsiada z gabinetu naukowego na "wirtualną, papierową wycieczkę po Alpach". Jako kolejny zamieszczono tu artykuł Franciszka Ziejki na temat skarbów polskiej kultury na Wyspie Św. Ludwika w Paryżu. Tekst Małgorzaty Łoboz natomiast koncentruje się na interpretacji zapomnianej książki Wilhelma Feldmana Piękna Żydówka , a Krzysztof Biliński tropi motywy biblijne we wczesnej twórczości Marii Konopnickiej. Joanna Gniady omawia wizerunek mitologicznej czarodziejki Kirke w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku, Magdalena Jonca snuje rozważania na temat Bajki o Kasi i królewiczu Lucjana Rydla, Jacek Łukasiewicz zajmuje się Oziminą Wacława Berenta, a Justyna Bajda pochyla się nad zagadnieniem bilingwizmu młodopolskich poetów, skupiając się na twórczości Wincentego Koraba Brzozowskiego. Następnie Tadeusz Linkner przedstawia wojenne reportaże Tadeusza Micińskiego z roku 1917, Bogdan Mazan pisze o niedawnej książce znanego poety, eseisty i dramaturga Andrzeja Stasiuka pt. Wschód , a Dorota Heck — której artykuł zamyka tom — przygląda się nowemu historyzmowi jako mnogiej, zróżnicowanej teorii, koncentrując się na znaczeniu niejednoznacznych kontekstów politycznych i społecznych dla zrozumienia i interpretacji tekstów literackich.

Książka "Prace Literackie LV" - Marian Ursel (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 204 stron i została wydana w 2015 r. Cena 29.36 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

JUSTYNA BAJDA, Kilka słów o biografii naukowej Profesora Lesława Tatarowskiego
JUSTYNA BAJDA, Bibliografia prac naukowych, dydaktycznych i popularyzatorskich Profesora Lesława Tatarowskiego za lata 1970-2009
JAN MIODEK, O Lesławie Tatarowskim — onomastycznie
FRANCISZEK ZIEJKA, Skarby kultury polskiej na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu
JACEK KOLBUSZEWSKI, „Co wadzi, póki lata nie zajdą leniwe…”. Szkic o Alpach w literaturze polskiej (od Jana Kochanowskiego do Wacława Rolicz-Liedera)
MAŁGORZATA ŁOBOZ, Piękna Żydówka czyta Mohorta. Przyczynek do spisu lektur toksycznych
KRZYSZTOF BILIŃSKI, Motywy biblijne we wczesnej twórczości Marii Konopnickiej
JOANNA GNIADY, Kirke o trującym czarze. Wizerunek mitologicznej czarodziejki w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku
MAGDALENA JONCA, Bajka o Kasi i królewiczu Lucjana Rydla — utwór z podwójnym adresem?
JACEK ŁUKASIEWICZ, Światła i (malarskie) obrazy w Oziminie
JUSTYNA BAJDA, Młodopolscy poeci piszący po francusku. Twórczość Wincentego Koraba Brzozowskiego
TADEUSZ LINKNER, Wojenne reportaże Micińskiego z roku 1917
BOGDAN MAZAN, Z (naj)nowszej literatury polskiej. Rozwijająca się droga Andrzeja Stasiuka na Wschód
DOROTA HECK, Nowy historycyzm i ambiwalencja jego (po)nowoczesnych kontekstów
Indeks nazw osobowych