pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Dane szczegółowe:
Wydawca: eMPi2 Mariana Pietraszewskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 122 s.
EAN: 9788367041072
ISBN: 978-83-6704-107-2
Data: 2022-01-03
37.90 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Powstanie Wielkopolskie w ujęciu Wiesława Zdziabka i Marii Pacholskiej, to:
wielowątkowa opowieść o ludziach, ich działaniach i decyzjach, które doprowadziły do wyzwolenia Wielkopolski spod zaborów,
chronologiczna narracja przejrzyście ukazująca charakter działań wojskowych i ich przebieg,
precyzyjnie nakreślony regionalny, ogólnopolski i europejski kontekst wielkopolskich wydarzeń,
wspomnienia organizatorów i dowódców powstania.

Ustanowienie rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem narodowym jest doskonałą okazją do wznowienia wydanej w 2008 r. książki Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Książkę tę adresujemy do szerokiego grona odbiorców. Być może niektórzy z Czytelników nie znajdą w niej informacji, którymi się interesują w sposób szczególny, np. ze względu na miejsce zamieszkania. Mamy nadzieję, że dla wszystkich Czytelników proponowana pozycja będzie zachętą do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na temat wielkopolskiego czynu powstańczego. Z tą nadzieją wyposażyliśmy naszą książkę w starannie dobraną bibliografię. Opatrzyliśmy ją również indeksem nazwisk i miejscowości oraz wykazem skrótów. Ułatwieniu lokalizacji wydarzeń w terenie służą dokładnie opracowane mapki. Ich konstrukcja ułatwia również orientację w chronologii wydarzeń. Wreszcie wyposażyliśmy książkę z konieczności w skromny, ale za to reprezentatywny wybór tekstów źródłowych i fotografii. Zrozumienie genezy powstania, dynamiki jego rozwoju, a przede wszystkim znaczenia wymaga od Czytelnika znajomości kontekstu ogólnopolskiego i ogólnoeuropejskiego.

Zrozumienie genezy powstania, dynamiki jego rozwoju, a przede wszystkim znaczenia wymaga znajomości kontekstu ogólnopolskiego i ogólnoeuropejskiego. Stąd rozdział 1. mówi o sytuacji Polaków żyjących w XIX w. w granicach trzech państw zaborczych. Treść rozdziału 2. koncentruje się na sytuacji panującej w należącej do Prus Wielkopolsce. Rozdział 3. dotyczy przebiegu I wojny światowej i działalności polskich organizacji niepodległościowych. Rdzeń książki stanowi opis wydarzeń bezpośrednio związanych z wybuchem i przebiegiem powstania (rozdziały 4, 5, 7). Rozdział 6. poświęcony jest aspektom wewnątrz-organizacyjnym i politycznym. Rozdział 8. omawia sytuację Wielkopolski w okresie między zawarciem rozejmu w Trewirze, który kończy działania wojenne na frontach powstańczych, a podpisaniem traktatu wersalskiego. Ostatni rozdział przedstawia wydarzenia w skali ogólnopolskiej, które miały miejsce po zakończeniu powstania.

Książkę wzbogacają dokładnie opracowane mapki (6), teksty źródłowe (9) i fotografie (31), ponadto bibliografia, indeks nazwisk i miejscowości oraz wykaz skrótów.

Książka "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" - Wiesław Zdziabek, Maria Pacholska - oprawa miękka - Wydawnictwo eMPi2 Mariana Pietraszewskiego. Książka posiada 122 stron i została wydana w 2021 r. Cena 37.90 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]