pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
Potoczny i ideologiczny poziom doświadczenia śląskości. Ślązacy w...
książka:

Potoczny i ideologiczny poziom doświadczenia śląskości. Ślązacy w poszukiwaniu odrębności (SOCJOLOGIA XLVIII)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 172 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788322930953
Data: 2008-11-20
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Potoczny i ideologiczny poziom doświadczenia śląskości. Ślązacy w poszukiwaniu odrębności (SOCJOLOGIA XLVIII) - Kamilla Dolińska - opis książki:

W roku 2002 przeprowadzono w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w czasie którego zapytano obywateli III RP m.in. o narodowość. W województwach śląskim i opolskim - liczących łącznie 6 mln ludzi - 173 tysiące, czyli około 3% mieszkańców, zadeklarowały „narodowość śląską”.

Ten fakt podsycił trwającą już wówczas od kilku lat w pewnych kręgach dyskusję, której podstawowe kwestie dają się zamknąć w pytaniach: 1) czy taka narodowość rzeczywiście istnieje? 2) jeżeli tak, to czy właśnie powstała/powstaje, czy raczej wprost przeciwnie - od lat „rozmywa się” i kończy w ogniu procesów unifikacyjno-globalizacyjnych? 3) czy może jest ona po prostu kolejnym politycznym artefaktem, animowanym przez grupę nadmiernie ambitnych lokalnych działaczy?
K. Dolińska, socjolog, nie poszła żadnym z tych tropów. Wstępnie uznała, że „naród śląski” istnieje i badaniem swoim postanowiła odpowiedzieć na inne pytanie: o źródła deklarowanej do niego przynależności. W tym celu przeprowadziła 124 wywiady z mieszkańcami wyżej wymienionych województw, wybierając na rozmówców wyłącznie osoby deklarujące przynależność do owego „narodu”. W rezultacie zdefiniowała w tej grupie - niezbyt licznej przecież - aż osiem różnych kryteriów takiej narodowej autoidentyfikacji (plus niebezinteresowne „motywy dyskretne”, dość wyraźnie widoczne u kilkunastu rozmówców będących działaczami Ruchu Autonomii Śląska).

Ta mnogość motywów - plus trudna kwestia, czy „śląskość” to „narodowość” - sprawia, że pracę Dolińskiej, choć niczego nierozstrzygającą, czyta się z dużym zainteresowaniem.

Książka Potoczny i ideologiczny poziom doświadczenia śląskości. Ślązacy w poszukiwaniu odrębności (SOCJOLOGIA XLVIII) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książka posiada 172 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Potoczny i ideologiczny poziom doświadczenia śląskości. Ślązacy w..."
Kamilla Dolińska - autor m.in.:
Cud pogranicza. Zgorzelczanie, - okładka książki
Cud pogranicza. Zgorzelczanie, gubinianie, słubiczanie... Kamilla Dolińska, Julita Makaro, Natalia Niedźwiecka-Iwańczak;