pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Polska w podróży. Poland on the road
książka:

Polska w podróży. Poland on the road

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii
Rok wyd.: 2013
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 410 s.
Wymiar: 195x250 mm
EAN: 9788364443022
ISBN: 978-83-6444-302-2
Data: 2015-06-19
pozycja niedostępna

Polska w podróży. Poland on the road - Zofia Chomętowska - opis książki:

Zofia Chomętowska, wybitna i fascynująca polska fotografka, dokumentalistka, poświęciła się fotografii w latach 1920. Początkowo dokumentowała życie rodzinne i towarzyskie na Polesiu, w rodzinnym majątku i okolicy oraz podróże po Europie. Jednak od lat 1930 fotografia stała się jej zawodem - otworzyła studio fotograficzne w Warszawie, wysyłała prace na wystawy i konkursy oraz publikowała w prasie.

W 1936 roku Chomętowska wygrała konkurs Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji na etatowego fotografa instytucji. Do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsce na terenie II Rzeczpospolitej. Fotografie, zamieszczane w miejscach publicznych, m.in. w wagonach kolejowych, miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki i propagować pozytywny wizerunek kraju. Miały więc zadanie propagandowe. Jednak, jak zawsze u Chomętowskiej zbiór ten, cudem ocalały w archiwum fotografki i dopiero niedawno sprowadzony do Polski przez Fundację Archeologia Fotografii, nie jest jednolity. Znajdują się w nim zarówno widoki oficjalne, jak i sprawiające wrażenie prywatnych, są ujęcia turystyczne ale też pełne humoru, we wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennej Polski. Fotografie wpisują się w szerszy nurt fotografii dokumentalnej, są ważnym jej elementem, uzupełniają lepiej znany i rozpowszechniony w Europie nurt heimatfotografie, pokazując jej bardziej intymne oblicze.

W 2012 roku zbiór ten, składający się z 1300 zdjęć został zdigitalizowany oraz dokładnie opisany. Album monograficzny zawiera wybór z tego zbioru, podzielony według obszarów geograficznych. Fotografie zostały tak dobrane, by tworzyły ciekawą historię obrazową, a nie tylko historyczną.

Książka „Polska w podróży. Poland on the road” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Fundacja Archeologia Fotografii.

Książka posiada 410 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Polska w podróży. Poland on the road"
Zofia Chomętowska - autor m.in.:
Na wozie i pod wozem - okładka książki
Na wozie i pod wozem Zofia Chomętowska;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Polska Poland - okładka książki
Polska Poland Jolanta Jabłońska
Visiting Poland - okładka książki
Visiting Poland Tadeusz Jedrysiak, Lech J. Zdrojewski