pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Polska egzotyczna. Przewodnik. Tom 1

Autor książki:

Grzegorz Rąkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rewasz
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 120x165 mm
EAN: 9788381220064
ISBN: 978-83-8122-006-4
Data: 2020-03-16
Cena wydawcy: 39.21 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Motto:
Taki już bowiem jest mój nałóg, że zamiast szukać dziwów świata po udeptanych szlakach, brodziłem całe życie tylko przez piaski, bagna i manowce omijane przez wszystkich, wpatrując się w dno tych rzek modrych, w łąki i gaje, w ludzi, którzy należą jeszcze do otaczającej ich natury, w ich chaty i stare cmentarzyska...
(Zygmunt Gloger)
Autor zaprasza na niekonwencjonalną wędrówkę wzdłuż wschodniej granicy Polski, od Cisowej Góry nad Gulbieniszkami (okolice jeziora Hańcza) do Niemirowa nad Bugiem. Jest to wyprawa w barwny i naprawdę nieco egzotyczny świat pogranicza, w którym ocalały jeszcze relikty naszych dawnych Kresów. Trasa wiedzie bowiem przez pogranicze etniczne, gdzie osadnictwo mazowieckie styka się z osadnictwem litewskim i ruskim. Mozaikę etniczną uzupełniają rosyjscy staroobrzędowcy i Tatarzy. Spotyka się także ślady Jadźwingów - średniowiecznych mieszkańców tych ziem oraz Żydów. Z różnorodnością etniczną i kulturową łączy się różnorodność religijna. Współżyją obok siebie rzymskokatoliccy Polacy i Litwini, prawosławni Białorusini, greckokatoliccy Ukraińcy, staroobrzędowcy Rosjanie, sekciarze - wyznawcy proroka Ilji, muzułmańscy Tatarzy. Wszystko to tworzy charakterystyczną dla Kresów "egzotyczną" mieszankę etniczno-kulturowo-religijną, o której większość Polaków ma jedynie blade pojęcie, bądź też zupełnie sobie jej nie uświadamia."

Książka "Polska egzotyczna. Przewodnik. Tom 1" - Grzegorz Rąkowski - oprawa Miękka - Wydawnictwo Rewasz. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2019 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]