pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Polak w Wehrmachcie. Byłem niemieckim żołnierzem I Batalionu 190....
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Polak w Wehrmachcie. Byłem niemieckim żołnierzem I Batalionu 190. Pułku 62. Dywizji Piechoty

Autor książki:

Juliusz Szaflik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 60 s.
Wymiar: 125x250 mm
EAN: 9788371647499
ISBN: 978-83-7164-749-9
Data: 2013-01-25
Cena wydawcy: 12.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Niewygodny Polak
Niewygodny Polak 27.49 zł pozycja dostępna!

Tak jak wiele tysięcy Ślązaków, tych o zapatrywaniach propolskich i tych proniemieckich, wylądowałem w armii niemieckiej. Tak się złożyło, że Volkslista, która stała się przekleństwem dla wielu Ślązaków, mnie w połowie września 1943 roku uratowała od służby w Wehrmachcie.

W armii niemieckiej, jak w każdej armii, byli ludzie prawi i szuje różnego autoramentu, a na polach bitew zdarzają się rzeczy straszne. Na moje szczęście, jednostka w której służyłem, nie trafiła do najgorszych miejsc bitewnych, a służący w niej żołnierze byli w znakomitej większości przeciętnymi Niemcami a nie ortodoksyjnymi hitlerowcami.

Słowo wstępne

Juliusz Szaflik jest Ślązakiem. Podkreśla to przy wielu okazjach, dodając, że jednocześnie jest Polakiem. Niewielu ludzi zaplątanych w historię śląskiego pogranicza może powiedzieć tak jak On, dysponując przy tym niezbitymi dowodami. I nie chodzi w tym miejscu o kwestię tożsamości, bo tego nie da się zadekretować urzędowo. Człowiek może określić swoją narodowość tak jak odczuwa. Nie przeszkodzą mu w tym urzędowe listy narodowościowe, zalecenia spolszczania pisowni czy jedynie słuszny wykaz, kto może być członkiem społeczności i jakiego narodu. Dr Juliusz Szaflik został żołnierzem Wehrmachtu jako Polak, wbrew obowiązującemu prawu niemieckiemu, a to w pierwszych latach okupacji stanowiło przypadek niezmiernie rzadki.

Z przedmowy Krystyny i Mariana Mitręgów

Książka "Polak w Wehrmachcie. Byłem niemieckim żołnierzem I Batalionu 190. Pułku 62. Dywizji Piechoty" - Juliusz Szaflik - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 60 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dziennik - okładka książki

Dziennik

Johann Tilgner
Zakazana historia 4 - okładka książki

Zakazana historia 4

Leszek Pietrzak