pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Odcięta ręka i inne wojenne opowieści
Odcięta ręka i inne wojenne opowieści 28.08 zł pozycja dostępna!
książka:

Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rebis
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 468 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788380622111
ISBN: 978-83-8062-211-1
Data: 2017-10-09
Cena wydawcy: 54.90 złpozycja niedostępna

Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923) - Robert Gerwarth - opis książki:

"Porażająca panorama anarchii, jaka zapanowała po pierwszej wojnie światowej, umierających imperiów i powstających państw narodowych". The Times Literary Suplement.

Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla znacznej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu krajach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty.

W swej pionierskiej, opartej na bogatych źródłach pracy, Robert Gerwarth zmusza czytelnika do ponownego przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko walki na frontach, ale i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń i kolejnych walk. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało wiele niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś.

Ta wojna nie jest kresem, ale początkiem przemocy. Jest kuźnią, w której wykute zostaną nowe granice i nowe społeczności. Nowe formy wypełni krew, a władzę dzierżyć się będzie żelazną ręką. Ernst Jünger.

Historia chaosu, który ogarnął cały kontynent. Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego w Europie w latach trzydziestych XX w. pokój stał się najbardziej pożądaną wartością, nawet kosztem wolności. Max Hastings, "The Sunday Times"
Boleśnie prawdziwa i intensywna? Bardzo aktualne przypomnienie, że korzenie trwającej przez wiek przemocy sięgają katastrofalnego finału wielkiej wojny. Richard Overy, "Literary Review"
Fascynująca i świetnie napisana książka, łącząca bogactwo militarnej, politycznej, kulturalnej i społecznej historii. Świetnie wykorzystuje źródła literackie i relacje świadków, by ożywić opisywane wydarzenia. Imponujący przykład niezwykle przystępnej naukowej literatury. Geoffrey Roberts, "Irish Times"
Gerwarth wspaniale pokazuje, że dla wielu pokonanych narodów i ludzi, koniec klęsk i rozlewu krwi nastąpił dopiero pod koniec 1923 r. Książka oparta na oszałamiającej ilości źródeł i literatury, odmalowuje szerokie tło wydarzeń. Prawdziwie rewolucyjne opracowanie. Brendan Simms, "The Wall Street Journal"

Książka „Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Rebis.

Książka posiada 468 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)"
Robert Gerwarth - autor m.in.:
Waffen SS - okładka książki
Waffen SS Jochen Boehler, Robert Gerwarth;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Rewolucja rosyjska - okładka książki
Rewolucja rosyjska Sheila Fitzpatrick
Sowiety. Historia ZSRS - okładka książki
Sowiety. Historia ZSRS Paweł P. Wieczorkiewicz
Wśród Lwowskich Orląt - okładka książki
Wśród Lwowskich Orląt Wacław Lipiński