pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Podziemny Car

Autor książki:

Tomek Truszkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Dante
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 144x206 mm
EAN: 9788389500977
ISBN: 978-83-89500-97-7
Data: 2023-10-20
49.50 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Szanowni Państwo!

Mamy wielką przyjemność poinformować, że 29 listopada 2023 będzie miała miejsce premiera długo wyczekiwanej powieści Tomka Truszkowskiego “Podziemny Car”.

Już teraz zapraszamy serdecznie do składania zamówień – w okresie przedsprzedaży 26/10-29/11 książka będzie dostępna w wyjątkowej, promocyjnej cenie!
Dodatkowo pierwsze pięćdziesiąt zamówionych egzemplarzy otrzymają Państwo z autografem autora.
Wysyłki będą realizowane niezwłocznie po premierze książki.

Polecamy serdecznie i zapraszamy do składania zamówień.
Wydawnictwo Dante

 

Od autora:

Podziemny Car

Rosja początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Akcja dzieje się na Kremlu, W Swierdłowsku i Gierasimowce. Głównymi bohaterami są Stalin, jego żona Nadia, szef syberyjskiego GPU w Swierdłowsku Rezow, pionier Pawlik Morozow, mieszkańcy wsi Gierasimowska, syberyjski szaman Kara Gurgan i car ciemności, duch zła Erleg Khan. Retrospektywnie opisuję ostatnie chwile życia Romanowów przed rozstrzelaniem w Jekaterynburgu-Swierdłowsku. Tematami powieści są pytania o istotę zła, nieobecność Boga oraz brak wolności wyboru.

Jest to jednak także powieść o nadziei i miłości. Powieść ma zbliżoną strukturę formalną do "Czterech Pór Roku Vivaldiego", zaczyna się jednak latem, by móc zakończyć się optymistycznie wiosną. Jest ona także moim skromnym ukłonem w kierunku literatury rosyjskiej i samych Rosjan, którzy "Mają obywatelstwa prawo w mych marzeniach", jak pisał w swoim wierszu "Do przyjaciół Moskali" Adam Mickiewicz.

 

 

Tomek Truszkowski, czyli tomek T.T urodził się 13 września 1967 roku w Ostródzie, bo miał apetyt na życie. Po szkole podstawowej przez trzy lata próbował tego życia w katolickim klasztorze. Maturę zdał w liceum wieczorowym, bo równolegle jako sanitariusz opiekował się pacjentami szpitala psychiatrycznego. Był działaczem nielegalnych wtedy Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Federacji Młodzieży Walczącej. Od zawsze chłoszcze życie z przyjemnością, roztropnie i skutecznie. Epizod węgierski zatrzymuje go na krótko na dworcu, dokładniej przed dworcem Keleti w Budapeszcie. Doświadcza rewolucji i przewrotów na Bałkanach. Jako pierwszy obcokrajowiec - naoczny świadek - dostarcza Reutersowi relacji z krwawych wydarzeń w Timisoarze. Po wybuchu wojny domowej w Jugosławii wyjeżdża do Czechosłowacji, mieszka w Bratysławie do rozpadu federacji. W połowie lat dziewięćdziesiątych na kilka lat wraca do Polski, mieszka i pracuje w Łodzi.

Z końcem wojny bałkańskiej wraca do Belgradu. Z tym miastem i z Serbami ustanawia serdeczne relacje na resztę życia. W 2006 roku zamienia Belgrad na Szanghaj, gdzie z roczną przerwą na pobyt w Londynie mieszka prawie 15 lat. Wtedy udaje mu się wsadzić nos nawet do Północnej Korei. Tomek ma niezwyczajną zdolność posługiwania się lokalnymi językami w każdym z tych miejsc. Przejawia nadwrażliwość: na muzykę, którą kolekcjonuje z pasją i słucha nieustannie, na słowo - czyta kilka książek naraz, oraz na samo życie. Wyzwania smakuje przed śniadaniem z poranną kawą i cygarem. Przez resztę dnia prowokuje rzeczywistość do ich realizacji.

Nieustannie szuka odpowiedniego miejsca dla siebie i bliskich. Jest spakowany i gotów ruszyć po dogaszeniu cygara.

Żyje gęsto i pisze tak samo. Od 20 lat publikuje na forum grupy Kult, ostatnio cykl felietonów "Przegląd parsy obcej". Notuje życie "Zapiskami o świcie, czyli dziennikiem ciężko rannym". Od lutego 2022 roku nadał mu formę "Dziennika czasu wojny". Jest autorem opowiadania "Kikir" i powieści "podziemny Car".

prof. Włodzimierz Adamiak

Książka "Podziemny Car" - Tomek Truszkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Dante. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2023 r. Cena 49.50 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.