pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Pitaval krakowski
Tytuł książki:

Pitaval krakowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 756 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788324237173
ISBN: 978-83-2423-717-3
Data: 2021-02-10
Obniżka ceny! 36.75  59.00  22.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Tytuł książki nie jest oryginalny. Pitaval to nie tylko nazwisko słynnego prawnika francuskiego, który w roku 1734 zapoczątkował w Paryżu serię słynnych wydawnictw pod tytułem Causes célčbres et intéressantes, obejmującą opisy głośnych procesów karnych. To także wywodząca się z czasów tego właśnie wydawcy potoczna nazwa zbioru opisów procesów karnych. Tytuł nie jest oryginalny jeszcze z innego powodu. W Polsce opublikowano już liczne pitavale pióra Stanisława Szenica, Wandy Falkowskiej, Kazimierza Larskiego, Barbary Seidler, Mieczysława Szerera, by wymienić tylko niektóre. Pitaval krakowski jest nawiązaniem do tej serii. Opisane zostały sprawy rozpatrzone tylko do 1939 r. Decydowała o tym konieczność zachowania dystansu czasowego. Są jednak - zdaniem autorów - pewne różnice dzielące tę książkę od innych pitavali. Chodzi przede wszystkim o dobór tematu. Zamierzeniem autorów było zebranie takich spraw sądowych, które w pewnym okresie były najgłośniejsze, które - choć czasem nie przedstawiały zagadek kryminalnych - świadczyły o ówczesnym układzie stosunków społecznych i stopniu rozwoju kultury społeczeństwa. Jest to zbiór spraw krakowskich, a więc tych, które rozegrały się w mieście Krakowie i które były rozpoznawane w zasadzie przez sądy krakowskie. W obręb pracy weszły tylko procesy kryminalne. Tak się już bowiem utarło, że pitavale to zbiory takich właśnie procesów. Opisywane procesy sądowe zostały przedstawione na tle środowiska krakowskiego, połączone z ówczesnymi wydarzeniami i ukazane w scenerii starego Krakowa. W związku z tym nieuniknione stało się niekiedy wyrażenie własnego poglądu krytycznego na dotychczasowy sposób interpretacji historycznej lub prawniczej opisywanych zdarzeń.

Książka "Pitaval krakowski" - Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 756 stron i została wydana w 2020 r. Cena 36.75 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Prawne aspekty wolności. Zbiór - okładka książki
Prawne aspekty wolności. Zbiór studiów Ewelina Cała-Wacinkiewicz, Daniel Wacinkiewicz (red.)
Prawo rolne - okładka książki
Prawo rolne Paweł Czechowski (red.)
Stanowienie i stosowanie prawa - okładka książki
Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce.... Beata Kucia-Guściora, Monika Münnich, Adam Zdunek, Robert Zieliński (red.)