pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Pisma. Tom 2. Powieści. Publicystyka powojenna
Księgarnia »
Książki »
książka:

Pisma. Tom 2. Powieści. Publicystyka powojenna

Dane szczegółowe:
Wydawca: ARCANA
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 940 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788365350596
ISBN: 978-83-65350-59-6
Data: 2020-11-17
47.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pisma. Tom 2. Powieści. Publicystyka powojenna - Czesław Straszewicz - opis książki:

prozaik, radiowiec, jeden z najważniejszych pisarzy polskich xx wieku. W okresie międzywojennym opublikował dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści, drukował w „Prosto z Mostu" i w „Polityce". Po wybuchu n wojny światowej znalazł się na emigracji, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa oraz „Kulturą", a w 1953 opublikował słynną powieść Turyści z bocianich gniazd. Zmartw Montevideo w Urugwaju.

Wydaje się, że radio nie zniszczyło Straszewicza, jak wielu emigracyjnych komentatorów wieszczyło w czasie, gdy pisarz poważnie rozważał decyzję o przeprowadzce do Monachium i jak wielu krytyków czy badaczy literatury za nimi powtarzało. Przeciwnie (...) radio okazało się dlań miejscem szczęśliwym, finalizują cymjego zawodową aktywność. Wysiłki Giedroycia, a później Nowaka-Jeziorańskiego wydobyty bowiem ze Straszewicza tę resztkę energii, którą (...) owocnie i możliwie najbardziej twórczo, wykorzystał on w kontakcie z wyimaginowanym (wyobrażonym) słuchaczem z Polski... (ze wstępu prof. Yioletty Wejs-Milewskiej)

To książka nie może pozostać obojętna. Obojętna dla historii literatury, a także dla krytyki i wiedzy historycznej. Aby rozumieć sytuację powojennej Polski, trzeba czytać źródła z epoki, źródła powstali w tak zwanym wolnym świecie, poza krajami Układu Warszawskiego. (...) Drugi tom oprócz paru utworów fikcjonalnych (proza narracyjna, dramat) koncentruje się na formach publicystycznych. Tradycyjnie zakłada się, że są one orzekaniem o rzeczywistości adekwatnie, intencjonalnie [...] słowem - bardziej dosłownie i z roszczeniem prawdziwościowym w przeciwieństwie do fikcji literackiej. Dlatego tom drugi ma walory poznawcze nie tylko w sensie metaliterackim, lecz także w znaczeniu bezpośrednim, pozwala bowiem na wglą d w realia społeczno-historyczne. (z recenzji prof. Doroty Heck)

Edycja Pism Straszewicza - oprócz prezentacji jego pisarstwa - przynosi jeszcze inne walory poznawcze, dotyczą ce zarówno ludzi, z którymi pisarz się przyjaźnił na przestrzeni całego życia, jot / przedsięwzięć, w których brał udział (na przykład w radiostacji „Świt" w okresie n wojny światowej). Dzięki lekturze jego tekstów i wspomnień możemy zajrzeć za kulisy różnych wydarzeń, których był naocznym świadkiem. (z recenzji prof. Konrada Tatarowskiego)

Książka „Pisma. Tom 2. Powieści. Publicystyka powojenna” - oprawa twarda - Wydawnictwo ARCANA.

Książka posiada 940 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pisma. Tom 2. Powieści. Publicystyka powojenna"
Czesław Straszewicz - autor m.in.:
Listy 1946-1962. Seria: Archiwum - okładka książki
Listy 1946-1962. Seria: Archiwum Kultury Jerzy Giedroyc, Czesław Straszewicz;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Krótki kurs nowomowy - okładka książki
Krótki kurs nowomowy Joanna Duda-Gwizda