pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Patronackie osiedla robotnicze cz. 2. Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Rybnicka, Ziemia Wodzisławska

Autor książki:

Michał Bulsa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księży Młyn
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 168 s.
Wymiar: 205x290 mm
EAN: 9788377297247
ISBN: 978-83-7729-724-7
Data: 2023-10-31
62.30 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przedstawiamy drugi tom publikacji o patronackich osiedlach robotniczych. Tym razem czytelnik pozna mniej oczywiste miejsca, o odmiennej historii, tradycji i kulturze. Czym osiedla robotnicze Zagłębia Dąbrowskiego różnią się od tych górnośląskich Czy w Sosnowcu są familoki Kto i dla kogo je zbudował Dlaczego kolonie z powiatów wodzisławskiego i rybnickiego pozostają nieco na uboczu zainteresowań badaczy, niejako w cieniu Katowic i centrum województwa śląskiego
Widok ceglanego domu wielorodzinnego kojarzy się głównie z terenami Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, a znacznie mniej z terenami np. Sosnowca, Będzina czy Dąbrowy Górniczej Zagłębie Dąbrowskie należy do silnie zindustrializowanych regionów Polski i Europy, tworząc z górnośląską częścią okręg przemysłowy, nazywany Okręgiem Katowickim. Z kolei osiedla z terenu np. Rybnika, Pszowa czy Radlina - miast leżących na południe od centrum regionu - są nadal poza głównym nurtem badań architektów i historyków sztuki. Tą publikacją spróbujemy to zmienić! Odkryjemy również, kim jest ów patron, decydujący o powstaniu osiedla, nazywanego patronackim.

W książce tej opisano wybrane osiedla Zagłębia Dąbrowskiego (w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Czeladzi, Będzinie, Wojkowicach, a także Zawierciu) oraz południowo-zachodniej części województwa śląskiego (w Czerwionce-Leszczynach, Rybniku, Radlinie, Pszowie, Rydułtowach, Gorzyczkach i Olzie). Drugi tom stanowi uzupełnienie tomu pierwszego, oddaje należne miejsce ważnemu regionowi, jakim jest Zagłębie Dąbrowskie. Przemysłowy Górny Śląsk to nie tylko industrialny okręg wokół Katowic, lecz także nieco mniejsze - chociaż równie istotne - miejscowości tzw. Rybnickiego Okręgu Węglowego. Czytelnikom może nasunąć się pytanie: dlaczego w jednej publikacji połączono osiedla z powiatów rybnickiego i wodzisławskiego z tymi z Zagłębia Dąbrowskiego Otóż wszystkie one - o różnych uwarunkowaniach historycznych, kulturowych i społecznych - leżą dziś na terenie jednego województwa, wpisując się w jego unikatowy różnorodny charakter. W tym tomie również zaprezentowane zostały stare pocztówki i fotografie, mapy i plany oraz archiwalia. Całość obrazuje - dziś zanikającą - historię starych osiedli robotniczych.

Książka "Patronackie osiedla robotnicze cz. 2. Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Rybnicka, Ziemia Wodzisławska" - Michał Bulsa - oprawa twarda - Wydawnictwo Księży Młyn. Książka posiada 168 stron i została wydana w 2023 r. Cena 62.30 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.